Healthnomic rozpoczął proces nabycia prawa do technologii WAT dot. m.in. płynnej biopsji

Healthnomic podpisał term sheet z Wojskową Akademią Techniczną (WAT) inicjujący proces nabycia prawa do technologii płynnej biopsji i systemu do inaktywacji wirusów, w szczególności koronawirusów, w powietrzu, podała spółka.

Spółka zdobędzie dzięki temu dostęp do nowych technologii, które będzie mogła dalej rozwijać i komercjalizować bez ograniczeń terytorialnych i czasowych, podkreślono.

„Jestem niezwykle zadowolony z podpisanego term sheet. Negocjacje z Wojskową Akademią Techniczną prowadziliśmy już od kilku miesięcy. Widzimy olbrzymi potencjał obu rozwiązań. Choroby cywilizacyjne są główną przyczyną zgonów na świecie i jako Healthnomic chcemy brać czynny udział w ograniczaniu ich niekorzystnego wpływu na życie ludzi” – powiedział prezes Paweł Wiśniewski, cytowany w komunikacie.

Głównym elementem systemu płynnej biopsji jest kolumna przesiewowa, w której znajduje się sito, którego zadaniem jest izolowanie z krwi komórek nowotworowych. Zasadnicze działanie uzyskuje się dzięki podaniu krwi na sito, które dzięki odpowiedniej wielkości otworom jest w stanie wyizolować określone wielkości komórek. Z kolei system do sterylizacji powietrza bazuje na założeniu, że wysoka temperatura powoduje redukcję liczby wirusów znajdujących się w powietrzu. Powietrze zaciągane przy pomocy specjalistycznego wentylatora z otoczenia, kierowane jest przez poszczególne komory produktu, do znajdujących się u jego podstawy elementów grzewczych (radiatorów), które podgrzewają powietrze, co powoduje inaktywację wirusów, wynika z materiału.

„Nowy system do sterylizacji powietrza może zastąpić kosztowne w eksploatacji filtry Hepa, powszechnie stosowane w przemyśle farmaceutycznym oraz szpitalach, na oddziałach transplantacyjnych. Natomiast technologia płynnej biopsji do izolacji i identyfikacji komórek nowotworowych, krążących w krwi obwodowej, może zrewolucjonizować sposób diagnozy i leczenia chorób nowotworowych w ujęciu globalnym” – skomentowała dyrektor ds. medycznych firmy dr n. med. Aleksandra Jarecka-Dobroń.

Rozpoczęcie procesu licencjonowania technologii podmiotów trzecich jest konsekwencją przyjętej nowej strategii Healthnomic. Spółka współpracuje z jednostkami badawczymi, aby mieć stały dostęp do nowatorskich rozwiązań. Celem firmy jest identyfikacja najbardziej perspektywicznych technologii, a następnie ich przejęcie lub licencjonowanie, rozwój do etapu proof-of-concept lub certyfikacji, a następnie komercjalizacji rozwiązania we współpracy z partnerem branżowym, podkreślono.

Healthnomic jest hubem technologii do diagnostyki chorób cywilizacyjnych, opartym o autorskie rozwiązania, wspierane algorytmami AI. Spółka opracowuje również rozwiązania terapeutyczne dla wybranych chorób. Firma rozwija technologię do etapu komercjalizacji, a następnie sprzedaje ją bądź licencjonuje.

(ISBnews)