Przegląd prasy

stos gazet w tle, pośrodku banner z napisem ISBzdrowie przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides ogłosiła w zeszłym tygodniu, że w marcu nastąpi zmiana prawa farmaceutycznego, zakładająca m.in. odgórny obowiązek zgłaszania niedoborów leków przez producentów z wyprzedzeniem, z kolei Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowotne jest gotowy do wspólnych zakupów leków w podobnym zakresie jak podczas pandemii. Plusem takiego rozwiązania byłaby gwarancja dostępności, jednak cena kupowanych preparatów byłaby dużo wyższa.
–Z danych GUS wynika, że w 2021 r. polskie nastolatki urodziły 5,9 tys. dzieci, podczas gdy w 2020 r. było to 7,1 tys., a w 2019 r. – 8,3 tys. Przyczyną mogą być obostrzenia związane z pandemią Covid-19, rozważa się także wpływ reformy oświaty likwidującej gimnazja i wprowadzającej 8-klasową szkołę podstawową.
–Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość wydłużenia o pięć lat programów badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Towarzyszyć temu mogą zmiany w zakresie przesunięcia górnej granicy wieku kwalifikującego do udziału w programach badań.

Rzeczpospolita
–Niepełnosprawni obawiają się, że po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego, co nastąpi prawdopodobnie w kwietniu lub maju, stracą swe uprawnienia, ponieważ znacznie wydłużą się kolejki po orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność w czasie pandemii została przedłużona do upływu 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Zdaniem kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Marii Libury brakuje odpowiednio długiego okresu przejściowego.
–Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że od roku akademickiego 2015/2016 resort wydał 15 pozwoleń na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. Dwanaście uczelni rozpoczęło kształcenie, w trzech kolejnych ma się ono rozpocząć od roku akademickiego 2023/2024 (KUL, Akademia Mazowiecka w Płocku, Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego). W kolejce czeka 12 następnych placówek.