Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rz” wynika, że blisko 60% Polaków nie będzie szczepić się przeciwko grypie. 17,9% przyjęło szczepionkę, a 18,3% rozważa, czy to zrobić. Wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że na podstawie nieoficjalnych danych można stwierdzić, że liczba zakażeń spada – w zeszłym tygodniu zmniejszyła się o ok. 60 tys.
–W Polsce nie ogłoszono jeszcze oficjalnie obecności wysoce zaraźliwego subwariantu omikrona, czyli XBB.1.5, jednak prawdopodobnie mamy już do czynienia z pierwszymi przypadkami. Pik zachorowań związanych z zakażeniem tym subwariantem spodziewany jest w Polsce prawdopodobnie za 2 miesiące.
–Startup Biotts, który opracował transdermalny system do przenoszenia leków przez skórę, otrzymał pozwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na wytwarzanie produktów leczniczych, dzięki czemu naukowcy jeszcze w I kw. br. rozpoczną badania kliniczne na ludziach.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z początkiem roku miał ruszyć pilotaż dotyczący oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy – informowało o tym opublikowane miesiąc temu rozporządzenie, w którym znalazła się również lista 18 ośrodków mających realizować te zadania. Pilotaż jednak się nie rozpoczął, a większość wspomnianych placówek nie zdawała sobie sprawy, że została wyznaczona do udziału w programie.