Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Specjaliści z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie potwierdzili, że zmarły w Albanii mężczyzna to Andrzej Izdebski, który w szczycie pandemii zaoferował sprowadzenie do kraju respiratorów, na co wziął 154 mln zaliczki, jednak nie wywiązał się ze swego zadania. Zdaniem posła KP Marka Biernackiego aferę respiratorową mimo to należy zbadać w śledztwie i przed komisją sejmową, ponieważ służby w czasie pandemii nie ochroniły społeczeństwa przed aferą korupcyjną.
–Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że szczyt zachorowań na Covid-19 może nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca, może być wówczas ok. 5 tys. zakażeń na dobę. Ma to związek z subwariantem XBB.1.5, w Polsce stwierdzono do tej pory 2 przypadki zakażenia tym wariantem – oba w woj. łódzkim.
–W medycynie paliatywnej obowiązują obecnie limity świadczeń dla dorosłych pacjentów, również tych z nowotworem. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia zapewnił, że od początku lutego wycena świadczeń wzrośnie o 12% wobec II półrocza 2022 r.

Głos Wielkopolski
–Neuroradiolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu przeprowadzili skomplikowane operacje naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu bez konieczności otwierania czaszki pacjentów. Operacje przeprowadzono u dwóch pacjentów w wieku ok. 40 i 50 lat, którzy trafili do placówki z powodu krwawienia śródmózgowego z naczyniaka tętniczo-żylnego. Ostatni etap każdej z tych operacji odbywał się pod kierownictwem neuroradiologa prof. Rene Chapota z Essen w Niemczech.