Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 2-5 stycznia br.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

Testy na grypę: Rząd przyjął, że z testów antygenowych, umożliwiających zróżnicowanie zakażeń, wywołanych wirusami grypy, SARS-CoV-2 i RSV skorzysta rocznie blisko 6,75 mln pacjentów, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Łączny koszt to blisko 229,2 mln zł.

Pandemia koronawirusa: Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 w okresie 29 grudnia 2022 r. – 4 stycznia 2023 r. wyniosła 3 390. Od początku pandemii łącznie wykonano 57 791 104 szczepień, podało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Od początku pandemii liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 6 370 008 osób. W dniach 29 grudnia – 4 stycznia wykonano ponad 42,9 tys. testów na koronawirusa, łącznie wykonano ich ponad 38 mln. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 625 110, zaszczepionych dawką przypominającą – 14 995 199.

Onkologia: Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), który zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną; ma to pozwolić na wcześniejsze wykrywanie nowotworów i udzielania świadczeń w zakresie onkologii, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Szczepienia w aptekach: Projekt regulacji dotyczących kierowania przez farmaceutów na szczepienia przeciw grypie i wykonywania tych szczepień w aptekach ma zostać przygotowany podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Dr Irena Eris: Spółka przejęła Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Sulphur Zdrój exim – producenta leków OTC oraz kosmetyków uzdrowiskowych, bazujących na naturalnych kopalinach, podała spółka.

Neuca: Neuca Clinical Trials INC, z siedzibą w Delaware, Stany Zjednoczone – spółka zależna od Neuki – nabyła 72,6% akcji OncoBay Clinical Inc., podała Neuca. Nabycie akcji nastąpiło w wyniku spełnienia wszystkich warunków zawieszających zawartych w warunkowej umowie kupna, o której spółka informowała 28 grudnia ub.r.

Molecure: Powołało do zarządu spółki na stanowisko członka zarządu Samsona Funga, pełniącego rolę Chief Medical Officer, podała spółka. Adam Gołębiowski zrezygnował z funkcji członka zarządu i objął stanowisko Senior Research Fellow.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Urteste: Zawarła z Clairfield Partners LLC z siedzibą w Nowym Jorku umowę, której przedmiotem jest doradztwo w procesie nawiązania partnerstwa strategicznego w zakresie udzielenia licencji lub sprzedaży (przeniesienia praw) całości lub części posiadanej własności intelektualnej i związanej z nią technologii, podała spółka. Clairfield posiada duże doświadczenie w transakcjach m.in. w obszarze nowoczesnych technologii medycznych.

SDS Optic: Podpisał umowę na doradztwo w procesie pozyskania partnera strategicznego zainteresowanego komercjalizacją platformy technologicznej inPROBE z Clairfield International z siedzibą w Nowym Jorku, podała spółka. Clairfield będzie odpowiedzialny m.in. za identyfikację i selekcję potencjalnych nabywców oraz za zainteresowanie ich platformą technologiczną inPROBE.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl, ISBiznes.pl oraz informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBzdrowie)