Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
— Jak ustaliła „Rz”, dzięki pandemicznym ułatwieniom 4 019 lekarzy dostało tytuł specjalisty bez egzaminu ustnego. W tym gronie są 82 osoby, które wcześniej nie zdały części ustnej, oraz 28 osób, które w poprzednich sesjach w ogóle do niej nie podeszły. Zdaniem zastępcy dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych Rafała Kubiaka takie łagodzenie rygorów jest niepożądane z punktu widzenia pacjentów, jednak rzeczniczka prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej Renata Jeziółkowska uspokaja, że gdyby wprowadzone rozwiązanie stanowiło jakiekolwiek zagrożenie dla pacjentów, samorząd byłby przeciwny.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z projektu rozporządzenia, przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia, wynika, że sprawdzanie pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu będzie dotyczyło opioidów, kokainy, amfetaminy i jej analogów, a także tetrahydrokanabinoli i benzodiazepin. Eksperci alarmują, że każda z tych substancji może być składnikiem leków, stosowanych często w bardzo poważnych chorobach, a co za tym idzie, może zostać wykryta w narkotestach.
–Na mocy nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ws. programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego do pilotażu dołączą 43 podmioty – najwięcej w woj. śląskim (8) i dolnośląskim (6). Nowela zwiększa również maksymalną liczbę osób, na jaką powinien przypadać jeden punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, z 80 tys. do 100 tys. Projekt umożliwia również leczenie przez personel CZP osób poniżej 18 lat.

Puls Biznesu
–Spółka DocPlanner, kojarzona z platformą ZnanyLekarz, przejęła polską firmę MyDr, właściciela oprogramowania MyDrEDM i dr News do zarządzania placówkami medycznymi oraz Dr100 dla gabinetów i klinik stomatologicznych. Z MyDr korzysta 47 tys. lekarzy, za pośrednictwem platformy umawianych jest blisko 2 mln wizyt miesięcznie, podczas gdy ZnanyLekarz obsługuje 24 tys. lekarzy, a liczba umawianych wizyt sięga 1 mln. Wartość transakcji nie została ujawniona.