Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Mimo że pacjenci chorzy na raka są leczeni bez limitów, już w hospicjach, gdzie 90% to osoby z nowotworem, liczba miejsc jest ograniczona i nie wystarcza ich dla wszystkich potrzebujących. Zdaniem ekspertów zniesienie limitów poprawiłoby sytuację, o ile jednocześnie podniesiono by finansowanie – mimo wprowadzanych podwyżek wycena wciąż nie pokrywa inflacji oraz wzrostu wynagrodzeń. Resort zdrowia podkreśla, że Krajowy plan transformacji gwarantuje do 2025 r. podwojenie dostępności do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej.
–Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie monitorowania dzieci i młodzieży z pierwotnymi lub wtórnymi niedoborami odporności. Zakłada on ujednolicenie finansowania w ramach budżetu NFZ i wydłużenie pilotażu do 31 marca br. Z programu pilotażowego skorzysta 1,2 tys. małych pacjentów.
–W wykazie leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma zacząć obowiązywać na początku marca, mimo wcześniejszych zapowiedzi nie przewidziano zmian w programie leczenia raka gruczołu krokowego. Resort zdrowia wyjaśnia, że to wina koncernów farmaceutycznych, które zablokowały modyfikacje na liście leków refundowanych.

Parkiet
–Captor Therapeutics jest coraz bliżej komercjalizacji swoich projektów. Zdaniem prezesa spółki Toma Shepherda w przypadku CT-01 rozpoczęcie pierwszej fazy badań klinicznych będzie możliwe pod koniec tego roku, a jeśli chodzi o CT-03, nastąpi to w I połowie 2024 r. Spółka widzi również duży potencjał w projekcie CT-02, którego obszarem terapeutycznym są choroby autoimmunologiczne, m.in. podagra.