Clebre został wybrany najlepszym polskim startupem z zakresu ochrony zdrowia

Poznaliśmy zwycięzców trzeciej edycji konkursu Huawei Startup Challenge, w którym nagradzani są twórcy innowacyjnych rozwiązań, które mają szansę zrewolucjonizować ochronę zdrowia. Zwycięskie projekty dotyczą monitorowania bezdechu sennego, diagnostyki uszkodzeń mięśni dna miednicy, do których może dojść podczas porodu oraz rozwiązania, które może znacznie skrócić czas potrzebny na opracowywanie nowych leków. Wyłoniono je spośród 10 finalistów, wybranych z niemal 170 zgłoszeń. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tysięcy złotych nagrody na rozwój własnych projektów.

Trzecia edycja konkursu organizowanego przez firmę Huawei wraz ze Startup Academy miała na celu wspieranie przedsiębiorców i przedsiębiorczyń, którzy są na początku swojej drogi do zrewolucjonizowania narzędzi dla zdrowia. Podczas kilkumiesięcznego programu, startupy usprawniały strategie rozwoju swoich biznesów i konfrontowały własne nowatorskie idee z mentorami, starając się tym samym przekonać jury do swoich pomysłów.

„Jesteśmy pod wrażeniem innowacyjności projektów, które znalazły się w konkursie, Reprezentują szeroką gamę rozwiązań – zaczynając od oprogramowania do nieinwazyjnej diagnostyki, poprzez systemy wspierające zarządzenie bólem i stanem zdrowia psychicznego pacjentów, aż po technologie do projektowania nowych leków dzięki sztucznej inteligencji. Wybór zwycięzców z tego grona nie był łatwy. Jesteśmy dumni, że dzięki organizacji konkursu mogliśmy wspomóc ich rozwój i tym samym przyczynić się do budowy polskiej „doliny innowacji”” – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

W finale znalazły się startupy, które w najbardziej nowatorski sposób wykorzystywały nowoczesne technologie na rzecz poprawy kondycji fizycznej i psychicznej użytkowników.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną 100 tysięcy złotych otrzymał startup Clebre – osobisty system do diagnostyki i terapii zaburzeń snu i oddychania. Jego twórcą jest prof. Wojciech Kukwa, jeden z najlepszych w Polsce specjalistów w dziedzinie laryngologii.

Drugie miejsce i 60 tysięcy złotych zdobył startup Oasis Diagnostics oferujący ONIRY – wyrób medyczny przeznaczony do diagnostyki urazów okołoporodowych. Na trzecim miejscu uplasował się PioLigOn z algorytmem komputerowym do szybkiego projektowania nienaturalnych peptydów (VPDesigner42™), które służą tworzeniu nowych leków na choroby rzadkie. Nagrodę publiczności, głosami widzów zebranych w trakcie Gali, otrzymał Uhura Bionics. Startup stworzył protezę sztucznej, elektronicznej krtani dla osób pozbawionych strun głosowych.

Do konkursu zgłosiło się 168 startupów. Znaczącą grupę stanowiły firmy z Dolnego Śląska (25%) oraz Mazowsza (25%). Ponad 40% startupów biorących udział w konkursie zaprojektowało mobilne aplikacje dla użytkowników, natomiast 5% firm zakładało stworzenie ubieralnych urządzeń monitorujących pracę organizmu. Wiele firm zdecydowało się podjąć w swoich projektach tematykę zdrowia psychicznego – technologie związane z leczeniem depresji, zaburzeń lękowych bądź oferujące niezbędną pomoc w kryzysie psychicznym stanowiły 9% zgłoszeń.

Więcej informacji o nowych technologiach znajdziesz na: isbtech.pl