Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z Krajowego Programu Reform na lata 2023/2024 wynika, że resort zdrowia planuje wdrożyć cyfrowe narzędzia wspomagające analizę zdrowia pacjenta. Reforma ma być wprowadzana stopniowo, do 2026 r., jest jednak uzależniona od środków z KPO. Obecnie z tego typu rozwiązań korzysta 6,6% szpitali w Polsce.
–Od dzisiaj lekarze mogą wystawiać e-skierowania do sanatorium bez tradycyjnego druku. Papierowe skierowania po 30 czerwca br. będą obowiązywać tylko w przypadku, gdy będą one realizowane za granicą lub gdy warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwią wystawienie e-skierowania.

Puls Biznesu
–Startup Orthoget, założony przez naukowców związanych z Politechniką Wrocławską, potrzebuje ok. 3,6 mln zł na dokończenie badań klinicznych, certyfikację oraz rozpoczęcie komercjalizacji. Jak zapowiedział dyrektor wykonawczy Orthogetu dr Robert Jarząbek, połowę tej kwoty spółka chce zebrać do czerwca, a resztę do listopada. Startup opracował implant śródszpikowy dla osób cierpiących na asymetrię kończyn dolnych i zmagających się z problemem niskiego wzrostu.