Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, placówka podlegająca bezpośrednio Ministerstwu Zdrowia, nie ma pieniędzy na bieżącą działalność. Zadłużenie wymagalne placówki – do natychmiastowej spłaty – wynosi ok. 20 mln zł. Całość zobowiązań to 100 mln zł, z czego 60% jest obecnie w parabankach. Zdaniem resortu są to skutki problemów zarządczych poprzednich dyrektorów.
–Z sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF FM wynika, że 65,6% ankietowanych uważa, że procedura in vitro powinna być dofinansowywana przez państwo. Przeciwnego zdania jest co czwarty badany.

Rzeczpospolita
–Z odpowiedzi na interpelację poselską Moniki Wielichowskiej wynika, że Ministerstwo Zdrowia rozważa obniżenie do 70 lat granicy wieku dla pacjentów uprawnionych do bezpłatnych lekarstw, brane pod uwagę jest również rozszerzenie listy leków. Obecnie trwają analizy finansowe w tym zakresie.
–Z badania ubea.pl oraz Unilink wynika, że w ciągu 20 lat – od 2002 do 2022 r. – średnia cena prywatnej wizyty u lekarza specjalisty wzrosła o 253%, podczas gdy łączna inflacja wyniosła w tym okresie 53%. Oznacza to, że koszty wizyt lekarskich rosły znacznie szybciej niż inflacja, a więc realnie drożały. W ocenie autorów raportu wszystko wskazuje na to, że w 2023 r. właściciele gabinetów i przychodni będą wprowadzali dalsze podwyżki.