G7 powoła fundusz antypandemiczny

Kraje Grupy G7 mają powołać w trakcie szczytu w Japonii nowy fundusz, który ma stworzyć program dystrybucji szczepionek do krajów rozwijających się. Chodzi o to, by zapobiec następnej pandemii, takiej jaka sparaliżowała świat w 2020 r.

O inicjatywie poinformowały media japońskie. Będą w niej uczestniczyć prócz krajów G7 także kraje G20, jak m.in. Indie oraz Bank Światowy i Światowa Organizacja Zdrowia WHO.

Program ma korzystać z doświadczeń COVAX – globalnej inicjatywy zrzeszającej rządy i wytwórców farmaceutycznych, działającej w celu zapewnienia szczepionek przeciw COVID-19 dla najbardziej potrzebujących, która dostarczyła niemal 2 mld dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi do 146 krajów.

Nowy program G7 niejako przedłuża działanie COVAX i dotyczy tym razem nie tylko koronawirusów, ale także innych schorzeń wirusowych, które mogłyby wywołać pandemię. Ma na celu zebranie funduszy na produkcję i zakup szczepionek, ale także i na inwestycje np. w szkolenia pracowników ochrony zdrowia, aby przygotować się na ewentualną kolejną globalną pandemię.

Według japońskich mediów ten kraj jest właśnie jednym z twórców tej inicjatywy. Japonia stara się pozyskać poparcie krajów rozwijających się w takich kwestiach, jak zmiana łańcuchów dostaw, bezpieczeństwo żywnościowe czy walka ze zmianami klimatu, tak by móc przeciwstawić się Rosji i Chinom.

Według informacji dziennika Yomiuri prawdopodobne jest, że członkowie G7 wydadzą w trakcie spotkania 19-21 maja w Hiroszimie oświadczenie w sprawie „globalnej reakcji na pandemię i zagrożenia nią” i wtedy zostanie ogłoszone oficjalnie powołanie funduszu.

ISBiznes.pl