Ruszyła pilotażowa opieka dla osób z doświadczeniem traumy

Ministerstwo Zdrowia przygotowało program pilotażowy oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy. W Małopolsce realizują go  trzy placówki.

Udział w wypadku samochodowym, utrata dorobku życia w pożarze, doświadczenie różnych form przemocy. Tego typu wydarzenia bez wątpienia nie pozostają bez wpływu na kondycję psychiczną. Pilotażowy program oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy, uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, to odpowiedź na rosnącą liczbę osób, które się z nią mierzą.

„Pilotaż ma ułatwić osobom cierpiącym z powodu traumy uzyskanie specjalistycznej pomocy oraz pozwolić na przetestowanie modelu opieki nad takimi pacjentami. Z fachowej pomocy można już korzystać także w naszym województwie” – wskazuje Teresa Biela, zastępca dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie ds. medycznych.

W Małopolsce program jest obecnie realizowany przez trzy placówki:

• Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Zakład Psychoterapii ul. Lenartowicza 14, tel. (12) 633 12 03, 12 633 38 69, 12 633 72 16 (centrala) – wew. 140;

• CM Unimed w Krakowie, ul. Młodej Polski 7, tel. 12 415 81 12;

• Stowarzyszenie W Dobrą Stronę w Krakowie, ul. Batorego 5, tel. 796 231 871.

Z ich pomocy mogą skorzystać m.in. osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, ucierpiały w wypadku komunikacyjnym czy musiały uciekać przed wojną. Terapia ma pomóc im w powrocie do zdrowia oraz codziennych aktywności oraz nauczyć, jak radzić sobie ze stresem i dbać o kondycję psychiczną.

Szczegółowy plan terapii jest dostosowywany do potrzeb każdego pacjenta. Opieka może obejmować m.in. konsultacje z psychiatrą, pomoc psychologa, psychoterapię indywidualną czy grupową.

Leczenie w ramach programu pilotażowego jest bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Żeby skorzystać z opieki nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy zgłosić się do ośrodka.

Program pilotażowy potrwa do końca 2024 roku. Poza małopolskimi placówkami, realizują go również ośrodki w innych częściach kraju – m.in. Poznaniu i Szczecinie.