Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Od 1 lipca w związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego zniknie obowiązek zasłaniania ust i nosa w podmiotach leczniczych. Utrzymany ma być program szczepień ochronnych przeciwko Covid-19, jednak zniesiony zostanie obowiązek szczepienia pracowników podmiotów medycznych. Ważność zachowają unijne cyfrowe zaświadczenia covidowe, ale obecnie tylko nieliczne kraje na świecie stosują jakiekolwiek obostrzenia związane z Covid-19.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem bioetyczki i prawniczki Joanny Różyńskiej rola Naczelnej Izby Lekarskiej byłaby nie do przecenienia w budowaniu koalicji na rzecz pewnej interpretacji przepisów i dobrych praktyk w zakresie terminacji ciąży ze względu na stan zdrowia ciężarnej. Po śmierci pacjentki z Nowego Targu zabrakło jednak głosu reprezentacji środowiska.

Dziennik Bałtycki
–Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku otrzymało 18 mln zł dofinansowania na zakup najnowszego sprzętu PET, czyli aparatu do wykrywania zmian nowotworowych i kontrolowania zmian leczenia onkologicznego. Będzie to najnowocześniejsze narzędzie tego typu w Polsce i posłuży do leczenia pacjentów z chorobami onkologicznymi oraz do szkolenia nowych specjalistów w gdańskiej placówce.