Pharmena sprzedała ZCP z działalnością dermokosmetyczną za 41,7 mln zł przed korektą

Pharmena zawarła umowę sprzedaży na rzecz Laboratorio Genove 100% udziałów spółki zależnej Dermena Lab za 20 tys. zł oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa dotyczącej działalności dermokosmetycznej za pośrednictwem spółki Dermena Lab za cenę początkową (przed korektą) 41,7 mln zł, podała Pharmena. Spółka po dokonaniu sprzedaży działalności dermokosmetycznej planuje m. in. kontynuować działalność w zakresie sprzedaży suplementów diety, prezentację innowacyjnego leku 1-MNA oraz planuje rozpocząć prace nad innymi projektami w oparciu o substancję czynną 1-MNA.

„Cena początkowa będzie podlegać korekcie w okresie 30 dni roboczych licząc od daty transakcji tj. 29 czerwca br. w terminie 30 dni roboczych bez uwzględnienia miesiąca sierpnia 2023 roku. Korekta ceny jest ustalana w następujący sposób: kwota zapasów na dzień 30 czerwca 2023 r. minus kwota zapasów na dzień 31 maja 2023 r. + kwota gotówki na dzień 30 czerwca 2023 r. minus kwota gotówki na dzień 31 maja 2023 r. + kwota zadłużenia finansowego na dzień 30 czerwca 2023 r. minus kwota zadłużenia finansowego na dzień 31 maja 2023 r. + kwota kapitału obrotowego na dzień 30 czerwca 2023 r. minus kwota kapitału obrotowego na dzień 31 maja 2023 r.” – czytamy w komunikacie.

Po rozliczeniu transakcji, spłacie zobowiązań i oszacowaniu budżetów planowanych projektów w oparciu o substancję czynną 1-MNA zarząd podejmie decyzję czy rekomendować wypłatę akcjonariuszom części zysku z w/w transakcji. Decyzja o ewentualnym przeznaczeniu części zysku za rok 2023 do wypłaty akcjonariuszom należy do walnego zgromadzenia akcjonariuszy, podano także.

„To sukces całej Pharmeny, również jej akcjonariuszy. Niezmiennie doceniamy ich zaufanie i zainteresowanie działalnością grupy. Dlatego po dokonaniu spłat zobowiązań i oszacowaniu potrzeb kapitałowych na budżety projektów związanych z 1-MNA będziemy rozważać rekomendację o ewentualnym przeznaczeniu części zysku za rok 2023 na wypłatę dywidendy. Ostateczna decyzja zapadnie podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy” – skomentował prezes Konrad Palka, cytowany w komunikacie.

„Zawarcie umowy z naszym hiszpańskim partnerem to niewątpliwie krok milowy dla działalności Pharmeny. Pozyskane z transakcji środki finansowe pozwolą nam nie tylko na szybszy i efektywniejszy rozwój działalności związanej z suplementami diety, ale i dalszy rozwój projektów w oparciu o 1-MNA. Warto tutaj podkreślić, że zarówno nasze jak i badania niezależnych zespołów naukowych wskazują na bardzo duży potencjał cząsteczki m.in. w aspekcie przeciwzapalnym i przeciwzwłóknieniowym. Jestem pewien, że zbudowany przez nas biznes dermatologiczny trafia w bardzo dobre ręce. Pozyskane linie produktowe powinny być cennym wzbogaceniem portfolio produktowego Laboratorio Genové” – podsumował prezes.

Dotychczasową działalność dermokosmetyczną Pharmeny stanowiły trzy linie produktowe. Segment Hair Care to specjalistyczne produkty dermokosmetyczne dermena hair care dla osób posiadających problem z osłabionymi, nadmiernie wypadającymi włosami oraz z łupieżem. W tym segmencie znajdują się także produkty do pielęgnacji włosów z problemami dermatologicznymi (marka allerco) oraz linia produktów do pielęgnacji włosów Favorite Nature. Segment Face Care to specjalistyczne linie innowacyjnych dermokosmetyków przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy (marka dermena, allerco i dermena Professional). Z kolei trzeci segment Body Care to specjalistyczne linie innowacyjnych dermokosmetyków przeznaczone do pielęgnacji ciała z różnymi problemami dermatologicznymi (marka allerco i novaja).

Laboratorio Genové z siedzibą w Hiszpanii to międzynarodowa firma dermatologiczna zajmująca się opracowywaniem, produkcją i komercjalizacją produktów farmaceutycznych i dermokosmetycznych. Koncentruje się na produktach przeciw wypadaniu włosów i przeciwstarzeniowych.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. W 2019 r. przeszła na rynek główny GPW z NewConnect, gdzie była notowana od 2008 r.

(ISBnews)