Molecule.one nawiązało współpracę z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym

Molecule.one nawiązało współpracę z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym (CAS) ws. wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI), które przyspieszą proces wprowadzania na rynek nowych leków, podała spółka.

„Molecule.one, lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań tech-bio opartych na sztucznej inteligencji (AI), podczas rozpoczynającej się w San Francisco dorocznej konferencji ACS Fall, gromadzącej ponad dziesięć tysięcy uczestników z branży farmaceutycznej i chemicznej, ogłosił nawiązanie strategicznego partnerstwa z Amerykańskim Towarzystwem Chemicznym (CAS). W ramach współpracy Molecule.one wykorzysta swoje rozwiązania bazujące na generatywnej sztucznej inteligencji do zaprojektowania znacznie wydajniejszych szlaków syntezy chemicznej. To przełom w branży, który wpłynie na skrócenie czasu tworzenia nowych leków” – czytamy w komunikacie.

Proces wytwarzania nowych molekuł to lata intensywnych prac ekspertów, wykorzystanych zasobów, podjętych prób i badań, jak też gigantyczne nakłady finansowe. Dla naukowców, poświęcających dekady na opracowywanie nowych terapii, optymalizacja czasu na wczesnym etapie procesu tworzenia stanowi krok milowy w tempie tworzenia nowoczesnych farmaceutyków, podkreślono.

„Generatywna sztuczna inteligencja ma niesamowite osiągnięcia w tych dziedzinach, gdzie było możliwe wytrenowanie modeli AI na dużych zbiorach danych. Nadszedł czas na wykorzystanie jej potencjału w obszarze odkrywania nowych leków. Jesteśmy szalenie dumni, że Molecule.one jako polska firma ma udział we wprowadzeniu na rynek pierwszego modelu generatywnego dla chemii, w oparciu o największe w tej branży bazy danych CAS. Efekty tej współpracy będą widoczne w ciągu najbliższych miesięcy i lat” – skomentował współzałożyciel i dyrektor generalny Piotr Byrski, cytowany w materiale.

W ramach współpracy zespół Molecule.one połączy efekty swojej pracy w opracowywaniu modeli generatywnych z pierwszym – komercyjnie dostępnym – narzędziem do oceny dostępności syntetycznej tj. M1 RetroScore powered by CAS. Aby przewidywać prawdopodobieństwa syntezy nowych cząsteczek M1 wykorzystuje modele uczenia maszynowego, przeszkolone w zakresie najlepszych w swojej klasie reakcji chemicznych. Dzięki temu dostarcza dokładną ocenę dostępności nowo odkrytych związków chemicznych wraz z odpowiednimi potencjalnymi najlepszymi ścieżkami syntezy dla danych celów.

Molecule.one to polska firma tech-bio, opracowująca rozwiązania w zakresie planowania syntezy chemicznej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w celu wspierania wczesnych etapów procesu odkrywania leków.

(ISBnews)