Selvita mniej optymistyczna co do szybkiego odbicia rynku, ale spodziewa się dobrego 2024

Selvita jest mniej optymistyczna co do możliwości szybkiego odbicia rynkowego, ale nawet bez niego zamierza „radzić sobie znacznie lepiej niż do tej pory” w 2024 r., wynika ze słów prezesa Bogusława Sieczkowskiego. Według niego pułap 100 mln zł EBITDA w przyszłym roku to bardzo duże wyzwanie, ale nie niemożliwe.

„Choć nie widać tego w naszym backlogu jeszcze, Selvita nigdy nie była tak silna. […] To wszystko jest naprawdę mocny, zdrowy fundament do tego, żeby nawet na rynku, który – załóżmy – że w ogóle nie będzie ulegał dalszej poprawie, radzić sobie znacznie lepiej w przyszłym roku, niż to miało miejsce do tej pory” – powiedział Sieczkowski podczas konferencji prasowej.

„To jest trudny rok i nie jesteśmy aż tak optymistyczni, jak byliśmy w I połowie roku – że będziemy widzieć jasno odbicie w II połowie tego roku. Dobrym prognostykiem, w miarę wiarygodnym, jest obecny backlog na ten rok, w związku z tym fokusujemy się, żeby bardzo dobrze wykorzystać ten czas na to, byśmy byli gotowi do dalszego wzrostu; zrobić to, co się da, jeśli chodzi o efektywność, o optymalizację. Natomiast na ten moment nie widzimy mocnego odbicia w tych kwartałach” – dodał prezes, pytany czy nastąpi dalsza poprawa marży EBITDA grupy w II półroczu.

Backlog Selvity na 2023 r. wynosi 318,8 mln zł i jest o 3% wyższy od wartości raportowanej przy okazji wyników za I półrocze ub.r., podała dziś spółka publikując wyniki. Backlog na przyszły rok wykazuje wzrost zakontraktowania o 43% (62,7 mln zł wobec 43,9 mln zł rok wcześniej).

„Nie wyobrażamy sobie [dynamiki backlogu] innej, jeśli chodzi o przyszły rok, niż dwucyfrowa. Natomiast w jaki sposób będzie się to budowało w backlogu w najbliższych miesiącach – tutaj trudno nam to przewidywać, natomiast dwie cyfry z przodu, jeśli chodzi o dynamikę, to jest coś, w co celujemy na przyszły rok” – powiedział Sieczkowski o szansach na dwucyfrowe dynamiki backlogu w najbliższych miesiącach.

„Biorąc pod uwagę, z jaką bazą wchodzimy z 2023 na 2024 r., to […] EBITDA ponad 100 mln zł, tak, potwierdzam byłaby bardzo dużym wyzwaniem, aczkolwiek nie niemożliwym. […] W sytuacji, gdy będziemy wiedzieli, jak będzie się zachowywał rynek, czy on pomoże, czy będziemy działać w oparciu o to co zbudowaliśmy, […] to będzie decydujące, na ile EBITDA urośnie w przyszłym roku” – powiedział także prezes.

Selvita jest jedną z największych przedklinicznych CRO (ang. Contract Research Organization) w Europie. Akcje Selvity (wcześniej Selvita CRO S.A.) zadebiutowały w 2019 r. na rynku głównym GPW. Wcześniej sąd rejestrowy zatwierdził podział Selvity. Decyzja sądu oznaczała dla Selvita S.A. formalną finalizację procedury związanej z podziałem spółki na dwa niezależne podmioty – Selvita S.A. (wcześniej Selvita CRO S.A.) i Ryvu Therapeutics S.A. (wcześniej Selvita S.A.).

(ISBnews)