Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 23-27 października.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Rynek apteczny: Wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wzrosła o 5,3% r/r i wyniosła 4,26 mld zł we wrześniu, wynika z danych PEX PharmaSequence.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Genomtec: Proces dotyczący pozyskania partnera lub sprzedaży technologii przez Genomtec jest coraz bardziej zaawansowany i spółka spodziewa się, że zostanie sfinalizowany w 2024 r., poinformowali członkowie zarządu.

Bioceltix: Prowadzi rozmowy na temat umowy partneringowej z „bardzo dużymi” korporacjami, poinformował członek zarządu Paweł Wielgus.

SDS Optic: Liczy na otwarcie laboratorium w USA do końca bieżącego roku, poinformował chief operating & business officer spółki Mateusz Sagan.

SDS Optic: Jest w trakcie prac przygotowawczych do przeniesienia na rynek regulowany GPW i liczy na finalizację tego procesu w ciągu kilkunastu miesięcy, poinformował chief operating & business officer spółki Mateusz Sagan.

SDS Optic: Liczy na sfinalizowanie pierwszego procesu komercjalizacji na przełomie 2024/2025 r. lub w 2025 r., poinformował chief operating & business officer spółki Mateusz Sagan.

PZ Cormay: Marcin Sieczek zrezygnował ze stanowiska prezesa oraz członkostwa w zarządzie spółki ze skutkiem na dzień 8 listopada 2023 r., podała spółka. Sieczek zakomunikował, że powodem rezygnacji jest jego zamiar kandydowania na członka rady nadzorczej spółki. Jednocześnie PZ Cormay otrzymał od Total FIZ – akcjonariusza spółki – zgłoszenie kandydatury Marcina Sieczka do rady.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Synthaverse: Zawarł z Avantor Performance Materials Poland umowę dostawy, której przedmiotem jest sukcesywna sprzedaż do odbiorcy odczynnika Pseudocholinoesteraza 100 000, 1500, 100, 11250, a łączna prognozowana wartość umowy została określona na ok. 10 mln zł, podał Synthaverse. Umowa została zawarta na czas określony 54 miesięcy.

Ryvu: Przedstawiło zaktualizowane dane kliniczne fazy I dla badania fazy I/II RVU120 u pacjentów z nawrotowymi/opornymi przerzutowymi lub zaawansowanymi guzami litymi, a także zaprezentowało zaktualizowany plan rozwoju programu RVU120. Zakłada on priorytetyzację wskazań hematologicznych i kładzie nacisk na strategię szybkiego wprowadzania leku na rynek, podała spółka. Podkreśliła także, że wzmocniła pozycję gotówkową, wydłużając dostępność finansowania do I kwartału 2026 roku.

Nestmedic: Zawarł umowę dystrybucyjną ze Scan-Med A/S z siedzibą w Danii. Przedmiotem umowy jest udzielenie dystrybutorowi prawa do dystrybucji i odsprzedawania urządzeń Pregnabit Pro oraz licencji na korzystanie z Platformy Pregnabit Cloud na zasadzie niewyłączności. Umowa została zawarta na czas określony do dnia 31 grudnia 2027 r.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl oraz informacje ze spółek i organizacji