Przegląd prasy

w tle stos gazet, pośrodku biały kwadrat z napisem ISBzdrowie Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Skala ataku hakerskiego grupy RA World na laboratoria ALAB, skutkiem którego był wyciek tysięcy danych pacjentów, może być większa, niż sądzono. Nieoficjalnie wiadomo, że dane, które wypłynęły, pochodzą z trzech klinik współpracujących z ALAB-em, m.in. z Łodzi, Warszawy i jej okolic. Jak dowiedziała się „Rz”, Urząd Ochrony Danych Osobowych czeka na wyjaśnienia od sieci laboratoriów i przygotowuje się do kontroli w spółce.
–Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rz”, na byłego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego najprawdopodobniej w styczniu nałożona zostanie przez Urząd Ochrony Danych Osobowych maksymalna kara finansowa – w wysokości 100 tys. zł – za ujawienie danych jednego z lekarzy na Twitterze.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od 1 listopada chorzy mieli płacić do 15% mniej za lekarstwa produkowane w Polsce, jednak z powodu nieporozumień między producentami a Ministerstwem Zdrowia na wprowadzenie zmian będzie trzeba poczekać nawet 4 miesiące – tyle trwa bowiem nowe złożenie wniosków refundacyjnych, które zalecił resort.
–Zespół w resorcie zdrowia przygotowuje projekt porządkujący wydawanie recept, znajdą się w nim również zapisy dotyczące darmowych leków. W planach nie ma poszerzania listy osób uprawnionych do ich otrzymywania, jednak dostępność rozwiązania może się zwiększyć, jeśli przyjęte zostaną przepisy pozwalające wypisywać darmowe leki m.in. lekarzom niewspółpracującym z NFZ.