Airway Medix liczy czas do komercjalizacji 'raczej w tygodniach niż miesiącach’

Airway Medix przeprowadza zmiany korporacyjne i operacyjne, których celem jest jak najszybsze wprowadzenie portfolio produktów medycznych spółki na rynek – czas do pierwszych kontraktów i wdrożeń liczy „raczej w tygodniach niż miesiącach”, poinformował ISBnews członek zarządu Airway Medix Peter Kröner. Firma zredukowała zadłużenie, pozyskała nowych inwestorów i partnerów strategicznych, którzy będą wspierać jej rozwój oraz procesy komercjalizacji, podkreślił.

„Przed zaangażowaniem się w działalność spółki przeprowadziliśmy szczegółowe due diligence. Spółka ma za sobą długą fazę badań i rozwoju i dobre podejścia do transakcji strategicznych. Zostały wynalezione i doprowadzone do fazy pilotażowego wdrożenia rynkowego trzy wyjątkowe urządzenia. Mimo, że mówimy o rynku wyrobów jednorazowego użytku w szpitalu, gdzie niewiele innowacji się pojawia – w naszym odczuciu urządzenia spółki mogą być przełomowe w opiece nad pacjentem. Teraz moim zadaniem i zadaniem mojego zespołu jest pokazanie tego na rynku” – powiedział ISBnews Kröner.

Dodał, że jego głównymi obszarami zainteresowania będzie rozwój biznesu, ekspansja terytorialna, sprzedaż i marketing. To są główne potrzeby spółki, a jego doświadczenie, zespół i znajomość branży pozwolą szybko wprowadzić zauważalne zmiany, stwierdził członek zarządu.

W spółce finalizowane są zmiany korporacyjne związane z pozyskaniem do 2 mln euro finansowania od nowych inwestorów, a równolegle trwają zmiany wewnątrz organizacji.

„Optymalizujemy produkcję, zmieniamy dostawców, przejmujemy, weryfikujemy i optymalizujemy procesy regulacyjne, przygotowujemy materiały sprzedażowe i marketingowe, wykonujemy analizy rynku, listy potencjalnych partnerów na całym świecie” – wymienił członek zarządu.

Spółka w najbliższym okresie spodziewa się pierwszych kontraktów i wdrożeń.

„Czas do nich liczymy raczej w tygodniach niż miesiącach. Dzisiaj bardzo trudno jest zadeklarować konkretne terminy, ale jestem przekonany, że jeszcze przed Świętami niejedna dobra nowina pojawi się w spółce i na rynku” – zapowiedział Kröner.

„Jestem głęboko przekonany, że każdy produkt z portfolio Airway Medix ma swój rynek i duży potencjał. Każdy z nich jednak wymaga trochę innych przygotowań i działań sprzedażowych. Czuję, że najszybciej na rynku pojawią się CPR oraz Oral Care – ze względu na swój status regulacyjny. Jednak w miarę możliwości, jak najszybciej dołączy do nich CSS i, mamy nadzieję LMA, który co prawda potrzebuje jeszcze finalnego szlifu w zakresie procesu produkcji, ale ma ogromny potencjał na szybko rosnącym rynku” – stwierdził członek zarządu.

Zwrócił uwagę, że ostatnio publikowane raporty wskazują, iż rynek produktów do udrażniania dróg oddechowych wzrośnie o kolejne 565 mln USD do 2027 r.

„Chcemy w tym wzroście uczestniczyć. Kiedy nasz partner pokazał nam produkty Airway Medix, szybko zorientowaliśmy się, że potencjał tych technologii jest niezaprzeczalny, tylko wymaga przemodelowania priorytetów w spółce – silnych kompetencji sprzedażowych i skupieniu się na rozwoju biznesu” – powiedział.

Kröner jednocześnie nie wykluczył, że w przyszłości Airway Medix zostanie włączony w struktury Kröner Medizintechnik, którego jest prezesem i założycielem.

Airway Medix z grupy kapitałowej Adiuvo Investments, koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych i komercjalizacji nowatorskich urządzeń do jednorazowego stosowania u pacjentów wentylowanych mechanicznie na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM), a także u pacjentów z zagrożeniem życia i na oddziałach anestezjologicznych. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od grudnia 2014 r.

Sebastian Gawłowski