Pharmena rusza z projektem wyrobu medycznego do stosowania w trudno gojących się ranach

Pharmena rozpoczęła projekt opracowania i wdrożenia na rynek wyrobu medycznego do stosowania w trudno gojących się ranach, w tym stopie cukrzycowej, podała spółka.

„Główne etapy związane z opracowaniem i wdrożeniem na rynek innowacyjnego wyrobu medycznego, obejmować będą: opracowanie receptury i technologii wytwarzania wyrobu medycznego wraz z dokumentacją, dokonanie oceny biozgodności wyrobu, przeprowadzenie badań klinicznych oraz certyfikację i wdrożenie produktu w Unii Europejskiej. Planowany okres badań i certyfikacji to ok. 3 lata, a szacunkowy budżet projektu to ok. 3 mln zł. Spółka zamierza sfinansować projekt z własnych środków lub pozyskać dodatkowe finansowanie w ramach dotacji ze środków unijnych” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie spółka podała, że 18 grudnia 2023 r. przystąpiła do realizacji pierwszego etapu projektu, obejmującego opracowanie receptury, technologii i dokumentacji wyrobu medycznego, w oparciu o zlecenie powyższych prac spółce Delia Cosmetics.

Globalny rynek trudno gojących się ran w 2022 roku wynosił ponad 20 mld USD z czego blisko 20% rynku przypadała na produkty do zastosowania w warunkach domowych. Szacuje się, że rynek rozwijać się będzie w tempie ok. 5,5% rocznie w najbliższych 10 latach, podano także.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. W 2019 r. przeszła na rynek główny GPW z NewConnect, gdzie była notowana od 2008 r.

(ISBnews)