Powstał kalendarz szczepień dla dorosłych

Eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej opracowali kalendarz szczepień dorosłych w prostej i czytelnej formie.

Kalendarz został opracowany tak, by każdy zainteresowany mógł łatwo zorientować się jakie są zalecane szczepienia w jego wieku. Planowana jest jego rozbudowa o warianty dla osób z poszczególnymi chorobami przewlekłymi.

Celem wspólnego projektu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Fundacji MY PACJECNI jest wspieranie idei szczepień przez całe życie, jako skutecznej formy profilaktyki zdrowotnej.

Pacjenci często obawiają się też, że zalecanych szczepień „jest za dużo, że ich ilość jest nadmierna i że mi zaszkodzą” i w tym aspekcie także zobowiązani jesteśmy prowadzić racjonalną edukację.

„Kalendarz szczepień dorosłych ma pomóc pacjentom, ale także lekarzom i pielęgniarkom w komunikacji na temat szczepień ochronnych. Coraz większa liczba zalecanych szczepień, ale i aktywniejsza możliwość edukacji w tym zakresie (choćby w opiece koordynowanej) powodują, że pacjenci i profesjonaliści medyczni potrzebują wspólnych narzędzi do rozmowy o szczepieniach. A w konsekwencji ich planowania i realizacji” – komentuje prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.