Synthaverse podpisał protokół odbioru nowego centrum badawczo-rozwojowego

Synthaverse podpisał protokół odbioru końcowego (POK) centrum badawczo-rozwojowego (CBR) z generalnym wykonawcą, firmą Karmar, co oznacza, że może rozpocząć działalność operacyjną, której celem jest opracowywanie i wdrażanie na rynek produktów leczniczych charakteryzujących się wysoką innowacyjnością w skali międzynarodowej, podała spółka.

„Z dniem podpisania POK, spółka przejęła cały obiekt do użytkowania od generalnego wykonawcy i może prowadzić kolejne działania zgodnie z założeniami projektu. Przedmiotem projektu jest utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego dla doskonalenia technologii związanych z wakcynologią w zapobieganiu gruźlicy oraz immunologią w terapii choroby nowotworowej. Celem utworzenia CBR jest wdrożenie na rynek innowacyjnych produktów w skali międzynarodowej oraz odpowiedź na zapotrzebowanie pacjentów-udoskonalony produkt lecznicy Onko BCG oraz szczepionka BCG. Budowa CBR umożliwi zwiększenie konkurencyjności produktów emitenta oraz umocni pozycję rynkową spółki. Emitent należy do czołowych producentów i jest jednym z nielicznych w Europie wytwórców produktów leczniczych BCG” – czytamy w komunikacie.

Dzięki uruchomieniu nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego biotechnologiczna spółka zyskuje nieograniczone możliwości prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w technologiach, których jest ekspertem, czyli procesach aseptycznych, liofilizacji i hodowli bakteryjnych. CBR wyposażony jest w nowoczesną linię technologiczną pozwalającą realizować kompleksowo takie procesy jak: depyregonizacja, napełnianie, załadunek, liofilizacja, rozładunek, a także kapslowanie produktów gotowych. Wydajność produkcyjna nowej linii to 20 mln fiolek rocznie w trzech różnych formatach, podkreślono.

„Podpisany protokół odbioru końcowego z firmą Karmar oznacza, że nasze Centrum Badawczo-Rozwojowe zostało przejęte do użytkowania i może rozpocząć działalność operacyjną. Chciałbym zaznaczyć, że zakład, w którym zostały zastosowane wysoce skomplikowane rozwiązania wymagał niezwykle złożonego procesu odbioru. Niemniej wszystkie testy wypadły pozytywnie, zgodnie z naszą specyfikacją. Dlatego szczególne podziękowania należą się całemu zespołowi Synthaverse oraz wykonawcy projektu” – powiedział prezes Synthaverse Mieczysław Starkowicz, cytowany w komunikacie.

„Nowopowstały CBR umożliwia doskonalenie technologii, co powinno poprawić naszą konkurencyjność w skali międzynarodowej. Jednocześnie stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie klientów, w tym m.in. znacząco udoskonalonej szczepionki BCG oraz udoskonalonego produktu leczniczego Onko BCG. Ważne jest też to, że będziemy mogli rozwijać nowe obszary life science” – dodał.

W budynku CBR o powierzchni 2,5 tys. m2 znajduje się cześć biurowo-socjalna, produkcyjna oraz techniczna. Budynek jest wyposażony w szereg instalacji podporządkowanych technologiom Synthaverse. Zainstalowano m. in. bardzo skomplikowany system wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, generatory wody, instalacje azotu, instalacje pary technicznej i technologicznej, wskazano w materiale.

Synthaverse (dawniej Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek) jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od 2015 r.; wchodzi w skład indeksu mWIG40.

(ISBnews)