Alivia uruchomiła jedyną w Europie tak kompleksową platformę online dla onkopacjentów

Onkofundacja Alivia uruchomiła jedyną w Europie kompleksową platformę online dla osób chorych na raka. Po rejestracji na stronie Fundacji pacjenci otrzymają darmowy dostęp do spersonalizowanych informacji o swojej chorobie oraz najkrótszej kolejce do badań, mapy polecanych ośrodków i lekarzy, a także możliwość założenia zbiórki oraz skorzystania z dodatkowych benefitów, jak np. porady psychologa, dietetyka czy bezpłatny przejazd taksówką. A wszystko to w jednym miejscu, bez konieczności wychodzenia z domu.

Choroby nowotworowe stanowią, obok chorób sercowo-naczyniowych, najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia Polaków. Obecnie w Polsce z chorobą nowotworową żyje około 1,17 mln osób, a rak jest najczęstszą przyczyną śmierci Polaków w wieku produkcyjnym. Statystyki wskazują, że na raka zachoruje co czwarty Polak, a co piąty umrze z powodu nowotworu. Pacjenci często już podczas procesu diagnostyki czują się zagubieni i osamotnieni – nie wiedzą, jakie powinny być ich kolejne kroki, gdzie szukać informacji i pomocy. W Polsce jest dużo organizacji i programów wspierających pacjentów onkologicznych. Brakowało jednak przestrzeni, gdzie chorzy i ich najbliżsi znajdą w jednym miejscu indywidualnie dostosowane informacje dotyczące diagnostyki i leczenia.

Wiele osób, które usłyszały diagnozę „rak”, zwraca uwagę, że w ich głowie od razu pojawiają się setki pytań: Co dalej? Do kogo mam jechać? Gdzie się zgłosić? Jakie badania mam dostarczyć? Kiedy najszybciej mogę rozpocząć terapię? I tu właśnie pojawia się Alivia – dostarczając już na starcie, w tym najtrudniejszym momencie – dedykowane narzędzie. Jedyną taką platformę w Europie, która pokazuje chorym na różne rodzaje nowotworów mapę drogową – masz zrobić to i to, czeka Cię to i to, najkrótsze kolejki znajdziesz tu i tu, a na każdym z tych etapów możesz liczyć na wsparcie Fundacji Alivia.

„W Onkofundacji Alivia dodajemy odwagi pacjentom onkologicznym i ich rodzinom
w codziennym mierzeniu się z rakiem. Nasza platforma jest kolejnym narzędziem, dzięki któremu wspieramy chorych, jednocześnie oddając sprawczość w ich własne ręce. Oferujemy w jednym miejscu rzetelną wiedzę, możliwość założenia zbiórki na leczenie czy wymienienia się doświadczeniami z osobami w podobnej sytuacji. Już od 14 lat wspieramy naszych podopiecznych i mamy do tego wiedzę oraz sprawdzone programy pomocowe. Do tej pory były one jednak rozproszone w poszczególnych projektach – teraz dajemy pacjentom dostęp do tego wszystkiego w jednym miejscu, na dodatek w zaciszu ich własnego domu” – wyjaśnia Dagmara Dyba, koordynatorka projektu.

Jak to działa w praktyce? Wystarczy, że chory zarejestruje się do Fundacji Alivia, a otrzyma dostęp do platformy, której zawartość będzie dostosowana do konkretnego użytkownika, rodzaju raka, z jakim się zmaga oraz etapu choroby. Zatem osoby np. z rakiem piersi w trakcie diagnostyki otrzymają inne informacje oraz wskazówki niż osoby w trakcie leczenia. Platforma umożliwia także w kilku prostych krokach założenie zbiórki na pokrycie nierefundowanych kosztów leczenia czy kontakt z innymi chorymi. Ponadto dla użytkowników dostępnych jest wiele dodatków i usług, z których mogą skorzystać. Wśród benefitów znajdują się m.in. darmowe konsultacje z psychologiem, dietetykiem, trychologiem, tłumaczenie dokumentacji medycznej czy porady z zakresu prawa medycznego i prawa pracy.

„Bardzo zależy nam, żeby onkopacjenci oraz ich bliscy, wiedzieli, że nie są sami i oprócz onkologów i rzeszy lekarzy, mają też bezpieczną przestrzeń, która pomoże im w przejściu przez proces leczenia. Działamy, aby każdemu pacjentowi dostarczyć potrzebne wsparcie, nawet takie, o jakim w pierwszej chwili by nie pomyślał. Przykładem są konsultacje
z dietetykiem. Nie jest to z pewnością pierwszą myślą chorych, a jednak odpowiednie wsparcie żywieniowe leczenia daje bardzo pozytywne efekty” – podkreśla Anna Zachara-Widła, menadżerka programów pomocowych.