Przegląd prasy

stos gazet pośrodku ramka z napisem ISBzdrowie Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Dzięki zgłoszeniu sygnalisty wprowadzono zmiany w oprogramowaniach używanych przez lekarzy i apteki, jednak dane ok. 10 mln pacjentów przez lata narażone były na kradzież z aplikacji i nie ma gwarancji, że informacje te nie wyciekły.
–Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że od dzisiaj ma działać codzienny system monitorowania wystawiania i realizowania recept na opioidy. To reakcja na ostatnie doniesienia medialne dot. zażywania fentanylu – środka przeciwbólowego o silnym działaniu.

Rzeczpospolita
–Znowelizowany kodeks etyki lekarskiej, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., umożliwi lekarzom reklamowanie oferowanych usług, jednak nie oznacza to dowolności w reklamowaniu – lekarze będą mogli przekazywać informacje o oferowanych usługach, jednak nie będą mogli wykorzystywać swego autorytetu w promowaniu usług niezwiązanych z wykonywaniem zawodu lekarza.

Puls Biznesu
–Auxilius Pharma, startup działający w obszarze kardiologii, zajmujący się modyfikacją leków generycznych, w ciągu 18–24 miesięcy planuje zadebiutować na rynku głównym GPW lub (wcześniej) na New Connect, z zamiarem rychłych przenosin. Wcześniej jednak spółka musi przeprowadzić badania uzgodnione z amerykańską FDA i pozyskać partnera farmaceutycznego.