Szafranowicz wiceministrem. Szulc do NFZ. Kto zajmie się lekami?

Lipiec zacznie się zmianami. Jerzy Szafranowicz, w końcu ma rozpocząć pracę w resorcie zdrowia – ustaliło ISBzdrowie. Potwierdziliśmy także krążące od dawna plotki o tym, że Jakub Szulc zostanie wiceprezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jerzy Szafranowicz to „wymarzony” kandydat na wiceministra zdrowia. „Tak, jest rozważany, będę prosiła pana premiera o zaakceptowanie tej kandydatury” – mówiła o nim Izabela Leszczyna, minister zdrowia na początku czerwca. Wtedy też w „Gazecie Wyborczej” ukazał się artykuł o aferze z nielegalną cesją kontraktu, która miała miejsce w 2018 r., a więc w czasie, kiedy Szafranowicz był szefem śląskiego oddziału NFZ. Gazeta nazywa go w nim wprost „dziesięciną”. Nie wpłynęło to jednak na zmianę zdania minister Leszczyny o nim.

Szafranowicz był m.in. wiceprezydentem Chorzowa, a w latach 2016 – 2019 był dyrektorem oddziału NFZ w Katowicach. Ponadto był m.in. prezesem Centrum Rehabilitacji w Chorzowie, dyrektorem Lecznicy Lekarzy Specjalistów Sanomed w Katowicach, dyrektorem katowickiego oddziału Medycyny Rodzinnej Warszawa. Obecnie znów kieruje Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Jest lekarzem, specjalistą II stopnia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, menedżerem zdrowia, doktorem nauk ekonomicznych.

W Ministerstwie zdrowia najprawdopodobniej zajmie się szpitalami odciążając tym samym wiceministra Marka Kosa, który od niedawna zajmuję się polityką lekową. Jak udało nam się ustalić Kos zostanie wiceministrem od leków, a Szafranowicz przejmie jego dotychczasowe obowiązki.

Z kolei Jakub Szulc od lipca zostanie wiceprezesem Narodowego Funduszu Zdrowia. Szulc to ekonomista z wykształcenia, był wiceministrem zdrowia w latach 2008–2012, za czasów Ewy Kopacz. Odpowiadał wtedy m.in. za ustawę o działalności leczniczej, której był współautorem. Po odejściu z resortu trafił do EY (Ernst & Young), jako dyrektor praktyki ochrony zdrowia. Był także przewodniczącym Rady Społecznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM w Warszawie, członkiem Rady Społecznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ostatnio pracował w sieci laboratoriów diagnostycznych ALAB. Na początku maja minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała go do Zespołu do spraw zmian systemowych w ochronie zdrowia.