PFR uruchomił program Healthcare Investment Hub dla startupów z branży medycznej

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i PFR Ventures uruchomiły nowy program Healthcare Investment Hub, którego celem jest wspieranie startupów z sektorów Healthtech, Medtech i Biotech w zdobywaniu wiedzy i budowaniu relacji z europejskimi, specjalistycznymi funduszami venture capital, podał PFR. W program zaangażowały się fundusze, takie jak: 415C, heal.capital, HealthCap, Karista i Sofinnova Partners, oraz topowe firmy i instytucje działające na rzecz rozwoju innowacji zdrowotnych, podkreślono. Rekrutacja do programu potrwa do 2 sierpnia.

W ostatnich czterech latach możemy zaobserwować znaczący wzrost inwestycji venture capital w sektorze zdrowia. Od 17 projektów w 2019 roku do blisko 70 w 2023. Lokalne i międzynarodowe fundusze venture capital z chęcią finansują rozwój tego typu projektów. Łącznie, w ostatnich 5 latach, przeznaczyli na to około 1,3 mld zł. To pokazuje, że technologie medyczne i cyfrowe rozwiązania w ochronie zdrowia stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów W odpowiedzi na nowe możliwości, jakie oferuje rynek, zespoły PFR i PFR Ventures stworzyły program Healthcare Investment Hub. Jego celem jest wsparcie w rozwoju projektów technologicznych i nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych, umożliwienie dostępu do wiedzy i ekspertów oraz stworzenie hubu branżowego w obszarze innowacji zdrowotnych, podkreślono.

„Uruchomiliśmy program dedykowany polskim startupom działającym w obszarze zdrowia. Chcemy przede wszystkim ułatwić im wejście na ścieżkę inwestycyjną. Posiadamy doświadczenie w realizowaniu tego typu działań – spółki, które skorzystały z naszych programów edukacyjnych pozyskały już łącznie 220 mln zł finansowania. Wśród takich firm znajduje się na przykład wrocławska spółka Biotts. Ich technologia podawania leków poprzez zaawansowane plastry przyciągnęła zainteresowanie funduszu Montis Capital, który zapewnił spółce 7 mln zł na rozwój” – powiedziała dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR Eliza Kruczkowska, cytowana w komunikacie.

„PFR i PFR Ventures łączy wspólna misja pozytywnego oddziaływania na polski ekosystem innowacji. Do tego programu wnosimy nasze relacje z lokalnymi i międzynarodowymi funduszami VC, których strategia skupia się na finansowaniu innowacji z obszaru zdrowia. Uczestnicy Healthtech Investment Hub będą mieli okazję spotkać się z doświadczonymi, branżowymi inwestorami, którzy wspierali kapitałowo rozwój 13 jednorożców o globalnym zasięgu, a także wrocławski projekt Infermedica” – dodała dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures Rozalia Urbanek.

Rekrutacja do Healthcare Investment Hub trwa do 2 sierpnia br., a do programu mogą zgłaszać się podmioty, które mają osobowość prawną, szukają inwestycji, stworzyły działający prototyp i posiadają uporządkowane prawo do własności intelektualnej technologii. Udział w programie jest bezpłatny.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostanie 15 zespołów z obszarów:

Medtech – przykładowo: rozwiązania mające na celu poprawę efektywności, dostępności i jakości opieki zdrowotnej,

Healthtech – przykładowo: narzędzia diagnostyczne i lecznicze (w tym wyroby medyczne),

Biotech – przykładowo: tworzenie nowych leków, wymieniono w materiale.

Wybrane startupy wezmą udział w warsztatach przygotowujących ich do rozmowy z inwestorem, konsultacjach z ekspertami z branży health tech i w spotkaniach networkingowych, które będą odbywały się od września do listopada br.

„Stawiamy na wiedzę i networking. W projekt zaangażuje się pięć specjalistycznych europejskich funduszy działających na rynku HealthCare. Wesprze nas także ponad 20 partnerów z Polski: instytucje publiczne, korporacje i przedstawiciele branżowi oraz instytucje naukowe” – podkreślił koordynator programu Healthcare Investment Hub Jarosław Chojecki.

Partnerami programu są: Novartis, Venture cafe, BioForum, Klaster Lifcience Kraków, Lawmore, EIT Health, a4bee, Instytut Nenckiego, AI w Zdrowiu, Instytut Matki i Dziecka.

Europejskie fundusze, które dołączyły do programu to: 415C, heal.capital, HealthCap, Karista, Soffinovapartners. W programie będą też zaangażowane polskie fundusze venture capital.

(ISBnews)