poniedziałek, 17 maja, 2021
Novartis

Novartis Poland partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jak wygląda stan leczenia astmy w Polsce?

12 lutego 12:00 - 14:00

Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP zaprasza do udziału w debacie eksperckiej pt.: Koalicja na rzecz leczenia astmy – wspólny głos dla leczenia astmy w Polsce, która odbędzie się w trybie online w ramach XV Forum Organizacji Pacjenckich.

Astma jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych układu oddechowego. Z reguły ma ona podłoże alergiczne i rozpoczyna się w dzieciństwie. Eksperci szacują, iż w Polsce astma dotyka około 4 milionów osób, a liczba chorych będzie sukcesywnie rosła. Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowalności staje się chorobą społeczną, a wzrost zapadalności na nią wpisuje się w trend epidemii chorób alergicznych.

Astma jest chorobą przewlekłą i stanowi istotne obciążenie dla pacjenta, jego rodziny i systemów opieki zdrowotnej. Jest to jednostka chorobowa, której do tej pory nie poświęcano należytej uwagi z perspektywy priorytetyzacji obszarów ochrony zdrowia wymagających interwencji. Pandemia COVID-19 jeszcze mocniej uwydatniła konsekwencje nieprawidłowości w leczeniu astmy w Polsce, braków systemowych oraz niskiej świadomości społecznej.

Jak wygląda obecnie stan leczenia astmy w Polsce? Jakie należy wprowadzić systemowe zmiany, aby uzyskać optymalną skuteczność leczenia tej jednostki chorobowej?
Dlaczego istnieje wysoka potrzeba budowania świadomości na temat astmy oraz zaangażowania wszystkich środowisk na rzecz polepszenia sytuacji osób za astmą?
Jakie należy wprowadzić narzędzia celem optymalizacji modelu opieki nad pacjentem oraz mierzenia skuteczności leczenia astmy?

Te i inne zagadnienia będą tematem dyskusji podczas spotkania.

Podczas debaty eksperci przedyskutują wnioski i rekomendacje, które wynikają z dotychczasowej analizy systemowych aspektów całego spektrum leczenia astmy, przeprowadzanej przez Uczelnię Łazarskiego oraz klinicystów w obszarze astmy.

Paneliści spotkania:

dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego
dr n. med. Piotr Dąbrowiecki – Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP

Do udziału w debacie zaproszeni zostali:

prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna – Kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
dr hab. n. med. Maciej Kupczyk – Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, II Katedra Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas – Konsultant Krajowy w dziedzinie Medycyny Rodzinnej

Uprzejmie prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału w debacie poprzez formularz
rejestracyjny dostępny na stronie XV Forum Organizacji Pacjenckich www.fop2021.pl

Szczegóły

Data:
12 lutego
Czas:
12:00 - 14:00