Czy w Polsce spadnie liczba chorych na czerniaka?

Dziś, 16 lutego, w życie weszła nowa ustawa zakazująca wstępu do solariów osobom poniżej 18. roku życia. Jej głównym celem jest ograniczenie szkodliwego wpływu promieniowania UV na skórę osób młodych, a tym samym spadek liczby zachorowań na nowotwory skóry.

O tę regulację od lat zabiegał prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Powoływał się przy tym m.in. na podobne przepisy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych.
„Solarium nie ma żadnych pozytywów. Promieniowanie ultrafioletowe ok. 10-krotnie bardziej uszkadza skórę niż promieniowanie słoneczne. To prowadzi do starzenia się skóry. Jeżeli uszkodzenia skóry się kumulują, może to prowadzić do nowotworu. Bo większość nowotworów skóry jest związana z promieniowaniem ultrafioletowym” – wyjaśniał w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

A zapadalność na czerniaka w Polsce z roku na rok rośnie, dziś notuje się ok.3 tys. zachorowań. Czerniaka cechuje szybki wzrost, wczesne i liczne przerzuty oraz odporność na leczenie. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających melaninę, czyli barwnik, który sprawia, że pod wpływem promieniowania ultrafioletowego skóra zaczyna ciemnieć.