GFN: stosowanie nowatorskich wyrobów tytoniowych znacząco obniża śmiertelność wśród palaczy

Co sześć sekund ktoś umiera z powodu choroby związanej z paleniem. Połowa wszystkich palących umrze z powodu choroby, która jest bezpośrednio związana z używaniem palnego tytoniu. Jednocześnie rynek oferuje już nowatorskie wyroby tytoniowe (NWT), które są w 95% bezpieczniejsze niż tradycyjne papierosy. Stosowanie tych produktów w Japonii spowodowało spadek sprzedaży papierosów o 27% w ciągu dwóch lat, niespotykany dotąd spadek palenia na skalę krajową, a w Szwecji snus odegrał kluczową rolę w zmniejszeniu śmiertelności związanej z paleniem do najniższego poziomu w UE.

Takie tematy poruszano podczas tegorocznego Global Forum on Nicotine (GFN), którego tematem przewodnim jest „Czas porozmawiać o nikotynie”. Ponad 650 delegatów z całego świata zastanawiają jak zmieniają się postawy wobec stosowania nikotyny i rozważają niektóre z jej bardziej pozytywnych i potencjalnie korzystnych zastosowań.

„Więcej osób umiera z powodu palenia papierosów niż z malarii, HIV i gruźlicy łącznie, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do końca wieku miliard ludzi umrze z powodu chorób odtytoniowych. To realne zagrożenie zdrowia publicznego w skali globalnej. Niezbędne jest, aby ludzie na całym świecie mieli dostęp do wiedzy oraz byli zachęcani do przejścia od papierosów do bezpieczniejszych produktów nikotynowych” – wyjaśnia profesor Gerry Stimson, emerytowany profesor w Imperial College London i dyrektor programowy Globalnego Forum Nikotyny.

Z kolei David Sweanor, adiunkt, Wydział Prawa i przewodniczący rady doradczej Centrum Prawa Zdrowotnego, Polityki i Etyki na Uniwersytecie w Ottawie, podkreślał, że „Szwecja ma najniższy wskaźnik chorób związanych z tytoniem w Europie, bo nie palą, a używają snusu. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, od kiedy snus trafił do sprzedaży w Norwegii, sprzedaż papierosów zmniejszyła się tam o połowę. W Japonii pojawienie się na rynku produktów typu HnB – Heat not Burn – zmniejszyło rynek papierosów o jedną trzecią w ciągu trzech lat. Jeśli robimy postępy pomimo przeszkód – kiepskiej regulacji, złej jakości informacji, braku zachęt do odchodzenia od papierosów – wyobraźmy sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby prawdziwy potencjał NWT został w pełni wykorzystany?”

Dr Riccardo Polosa, który jest dyrektorem Centrum Doskonałości Przyspieszenia Redukcji Szkód na Uniwersytecie w Katanii we Włoszech, podkreślał, że „badania wyraźnie pokazują, że osoby, które przestawiają się z papierosów na NWT, zyskują takie same korzyści zdrowotne, jak ci, którzy rzucili palenie”.

„Produkty te stają się coraz bezpieczniejsze; jest to obszar, w którym innowacje znacząco zmieniają rynek tytoniu. Potencjalna poprawa indywidualnej jakości życia oferowana przez bezpieczniejsze produkty nikotynowe, a także szersze korzyści zdrowotne populacji, są ogromne” – dodawał Polosa.

Global Forum on Nicotine to coroczna, międzynarodowa konferencja na której dyskutuje się nt. redukcji szkód spowodowanych paleniem tytoniu, która odbywa się właśnie w Warszawie.