EMC ma pierwszy w Polsce echolaser

We wrocławskim szpitalu EuroMediCare – jako pierwszym w Polsce – nowotwory będą usuwane przy użyciu echolasera. Urządzenie pozwala na przeprowadzenie małoinwazyjnych operacji i sprawdza się zarówno w terapii zmian złośliwych, jak i niezłośliwych.

Echolaser wykorzystuje technologię ultradźwiękową oraz laser wielokanałowy. Zabieg polega na wprowadzaniu energii lasera bezpośrednio do zmienionej chorobowo tkanki i zniszczeniu jej. Kontrola USG umożliwia monitorowanie położenia aplikatorów światła laserowego.

„Zastosowanie echolasera pozwala uzyskać lepsze wyniki niż starsze metody termoablacji RF i mikrofalami. Można go stosować m.in. w zmianach pierwotnych i przerzutowych do wątroby, nieoperacyjnych guzach trzustki, guzach nerek i nadnerczy. Także w wybranych przerzutach do kości i jamy otrzewnej oraz przestrzeni zaotrzewnowej, mięsakach kości i tkanek miękkich. Sprawdza się również w niszczeniu węzłów chłonnych z przerzutami na szyi i w jamie brzusznej oraz łagodnych zmian tarczycy i niedużych mięśniaków macicy. Często to najlepsze zarówno z punktu widzenia lekarza i pacjenta rozwiązanie terapeutyczne” – wyjaśnia cytowany w komunikacie dr Tomasz Sędziak, chirurg onkolog z wrocławskiego szpitala EMC.

Regularne zabiegi echolaserem rozpoczną się we Wrocławiu 24 marca, kiedy usunięte zostaną dwa nowotwory: łagodna zmiana w nerce oraz guz przerzutowy do kości.

EuroMediCare największy w Polsce właściciel szpitali i przychodni na rynku prywatnych usług medycznych (prowadzi 10 szpitali i 26 przychodni). Obejmuje opieką mieszkańców województw: szpitali i dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.