Ratownicy medyczni szykują się do strajku

Nie powiodły się rozmowy ratowników medycznych z Ministerstwem Zdrowia. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych nie ukrywa, że nie będzie dłużej czekać i rozpoczyna przygotowania do ogólnopolskiego strajku.

Przypomnijmy, że na początku marca Komitet wysłał do ministra zdrowia list z przypomnieniem, że rząd nie wywiązał się z porozumienia zawartego w lipcu 2017 roku. Dotyczyło ono m.in. noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) oraz podniesienia zarobków ratowników. Ultimatum mija jutro (16 marca), ale resort zdrowia nie był w stanie przedstawić żadnych konkretnych rozwiązań.

Przypomnijmy też, że podczas III Forum Wyzwań Zdrowotnych, które niedawno odbyło się w Katowicach wiceminister Marek Tombarkiewicz (odwołany z funkcji w poniedziałek 12 marca) odpowiadający za PRM zapowiadał szybką nowelę ustawy. „Zależy nam na upaństwowieniu ratownictwa, bo to daje realny nadzór państwa nad tą dziedziną” – podkreślał. Dziś w resorcie zdrowia tym departamentem zajmuje się Józefa Szczurek-Żelazko.