Szpital w Choroszczy ma problem, resort zdrowia wysyła kontrolę

Jak poinformowały lokalne media rozmowy lekarzy z dyrekcją szpitala psychiatrycznego w Choroszczy zakończyły się fiaskiem. Oznacza to, że z powodu braku personelu od 1 maja trzeba będzie zamknąć 3 oddziały, a kolejnych 7 postawić w stan likwidacji.

Lekarze domagają się dwóch średnich krajowych, czyli ponad tys. zł, dyrekcja zaproponowała 7 tys. Za mało. Wypowiedzenia złożyło 38 psychiatrów na 59 zatrudnionych.
W reakcji na doniesienia medialne minister zdrowia zwrócił się w trybie pilnym o podjęcie kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w szpitalu. Jednocześnie w najbliższych dniach szpital odwiedzi podsekretarz stanu Zbigniew J. Król, w resorcie zdrowia zajmujący się sprawami psychiatrii.

„Szpital w Choroszczy jest własnością samorządu województwa podlaskiego, w związku z tym możliwość wpływu ministra zdrowia na jego funkcjonowanie i decyzje podejmowane przez dyrekcję jest ograniczona. Ministerstwo nie posiada żadnych informacji, które mogłyby świadczyć, że sytuacja zagrażała odpowiedniej opiece nad pacjentami. Tym niemniej, wobec niepokojących doniesień o sytuacji w szpitalu, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, resort zdrowia chce wykorzystać posiadane możliwości kontroli, aby zweryfikować sposób zarządzania i gospodarki finansowej w tej placówce” – można przeczytać w oświadczeniu resortu.
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Choroszczy to największy szpital psychiatryczny w Polsce.