Kołtowski obejmie przewodnictwo nad komisją Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych

Dr Łukasz Kołtowski zasili szeregi Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI ESC) jeszcze w tym roku, pełniąc funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Komunikacji i Mediów Społecznościowych.

W siedzibie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sophia-Antipolis we Francji oficjalnie przyznano nominacje nowym członkom zarządu EAPCI ESC na kadencję 2018-2020. Jednym z nich stał się dr Łukasz Kołtowski, na co dzień lekarz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracujący w Klinice Kardiologii kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego. Prof. Andreas Baumbach, Prezydent Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych, powierzył Kołtowskiemu kierownictwo nad komisją odpowiedzialną za komunikację i media społecznościowe, na którą składa się międzynarodowa grupa ekspertów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Grecji, Niemiec czy Włoch. Tym samym nowo mianowany przewodniczący będzie pierwszym reprezentantem kraju na tym stanowisku, a zarazem najmłodszym Polakiem, który objął funkcję członka zarządu EAPCI Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kołtowski to kardiolog, który doświadczenie zdobywał m.in. w oksfordzkim John Radcliffe Hospital, Royal Surrey Hospital w Guildford czy Agencji Ochrony Zdrowia Wielkiej Brytanii. Wykształcenie medyczne rozbudował również o przygotowanie biznesowe, uzyskując dyplom z zarządzania i marketingu. W ostatniej dekadzie aktywnie komentuje wydarzenia nowoczesnej medycyny za pośrednictwem Twittera (@DrKoltowski) oraz na swoim blogu Efektywny Lekarz. Od 2009 roku jest pracownikiem I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pnąc się po szczeblach kariery w strukturach prestiżowego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W latach 2014-2018 dołączył do zarządu europejskiego pionu Młodych Kardiologów Inwazyjnych, gdzie odpowiadając za aktywność w mediach społecznościowych trzykrotnie zwiększył liczbę jej członków. W tym samym okresie pełnił funkcję członka zarządu Komisji Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W EAPCI ESC będzie odpowiedzialny za kierunek komunikacji specjalistycznej wiedzy, którą komisja przekazuje dwutorowo – zarówno samym zrzeszonym kardiologom, jak i zainteresowanym dziedziną pacjentom. Za pośrednictwem social mediów będzie informował o najważniejszych aktywnościach naukowych, nowych odkryciach, wynikach przełomowych badań i projektów czy stanowiskach członków organizacji w bieżących sprawach. Jak podkreśla Kołtowski, umiejętne przekazywanie tych często trudnych treści często leży często nie w słowach, a w obrazie. Dzięki uproszczonej metodzie komunikacji właściwej dla social media, z wiedzy mogą skorzystać nie tylko kardiolodzy, ale również lekarze innych dziedzin oraz sami chorzy. Wizja Polaka to również zmiana sposobu myślenia o uczestnictwie w branżowych wydarzeniach.