Mobilny system spirometryczny wchodzi na rynek

Mobilny system spirometryczny, stworzony przez polską firmę HealthUp, wchodzi na rynek pod nazwą AioCare. Od lipca 400 nowoczesnych urządzeń będzie wykorzystywanych przez lekarzy rodzinnych w całej Polsce, w ramach realizowanego przez Polpharmę Narodowego Programu Wykrywania POChP (Przewlekłej Obtruracyjnej Choroby Płuc). Na tę chorobę cierpi 2 mln Polaków.

Urządzenia AioCare (dawniej MySpiroo) ma poprawić i skrócić diagnostykę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Obecnie około 2/3 chorych nie jest właściwie diagnozowanych ze względu na brak łatwego dostępu do badania spirometrycznego.
„Mimo, że od 2015 roku NFZ płaci lekarzom rodzinnym za przeprowadzanie badań spirometrycznych to w praktyce w bardzo niewielu gabinetach można je wykonać. W dodatku lekarze mają problemy z interpretacją wyników. W efekcie 2/3 chorych nie jest właściwie diagnozowanych” – tłumaczy Mirosław Zbigniew Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – „Pomocna tu może być technologia. Cieszę się, że udało się stworzyć urządzenie, które jest pierwszym polskim smart urządzeniem medycznym. Takie rozwiązania zrewolucjonizują diagnostykę. Wiemy też, że rozwiązania telemedyczne znacząco podnoszą poczucie bezpieczeństwa chorych”.

Problemem jest również dostępność lekarzy specjalistów, którzy rutynowo wykonują badanie spirometryczne u swoich pacjentów – średno czas oczekiwania na badanie to 4-6 miesięcy. Współpracę HealthUp i Polpharmy zapoczątkował program pilotażowy, przeprowadzony wśród lekarzy rodzinnych. Do końca maja, za pomocą systemu AioCare, przebadano w nim ponad 367 pacjentów, wykrywając symptomy niezdiagnozowanej wcześniej choroby aż u 38 proc. z nich.

System AioCare składa się z przenośnego spirometru, połączonego bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją dla lekarza i aplikacją do ściągnięcia z AppleStore i Google Play dla pacjenta. Całość uzupełniają zaawansowane algorytmy i panel analityczny.
„Rozpoczęliśmy komercjalizację urządzenia, w ciągu wakacji zostanie uruchomiona sprzedaż internetowa. Cena urządzenia to 190 euro, czuli ok. 800 zł dla klienta indywidualnego. Dla klientów B2B cena jest wyższa” – powiedział Łukasz Kołtowski, współzałożyciel firmy HealthUp, producenta AioCare w rozmowie z ISBzdrowie.
Kołtowski poinformował, że HealthUp finalizuje rozmowy dotyczące sprzedaży urządzenia w Niemczech, zaś kolejne rynki, na których spółka chce rozpocząć dystrybucję AioCare to Anglia, Francja oraz Stany Zjednoczone. W USA w ubiegłym roku został złożony już wniosek do FDA.
HealthUp rozmawia również z Uniwersytetem Harwarda na temat pomocy w rozpowszechnieniu urządzenia wśród lekarzy w Stanach Zjednoczonych. Spółka jest też po pierwszych rozmowach z Microsoftem, który jest zainteresowany współpracą.
„Oceniamy, że w ciągu dwóch lat osiągniemy rentowność. Na razie jest etap wdrożenia, co oznacza wydatki. Trwa runda finansowa podczas której chcemy zebrać 6 mln euro. To kwota potrzebna na komercjalizację, budowę sieci dystrybucji itp.” – powiedział nam prezes.

HealthUp został założony w roku 2014 przez Łukasza Kołtowskiego, pasjonata mHealth oraz Piotra Bajtałę, entuzjastę nowych technologii, design directora. Spółka w roku 2015 pozyskała kapitał od Joint Polish Investment Fund na działania z zakresu badań i rozwoju nad innowacyjnym mobilnym spirometrem. Obecnie wchodzi w fazę komercjalizacji rozwiązania i ekspansji globalnej.