Szczepienia na grypę powinny być refundowane, przede wszystkim dla seniorów?

Trwa walka o wpisanie kolejnych szczepionek do kalendarza obowiązkowych szczepień. Za wprowadzeniem refundacji szczepionek przeciwko grypie, szczególnie dla osób 65+, opowiedzieli się uczestnicy dzisiejszej debaty.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) wynika, że w minionym sezonie grypowym zarejestrowano ponad 4 mln 600 tys. podejrzeń grypy. Z czego 16,7 tys. przypadków wymagało skierowań do szpitala, a w 48 przypadkach zachorowanie na grypę zakończyło się śmiercią. Jednak dane te prostował prof. Adam Antczak, pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dane dotyczące zgonów z powodu grypy napływające ze szpitali są niepełne. Jego zdaniem można mówić nawet o ponad 6 tys. zgonów rocznie z powody grypy i jej powikłań.
„Rozpoznania zgonów są nieprecyzyjne. Szpitale rzadko wpisują w statystykach grypę, jako przyczynę zgonów, bo jest ona słabo wyceniana, dlatego częściej raportuje się któreś z powikłań, które jest lepiej płatne” – nie krył profesor.

Przypomnijmy, że najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc, ale może doprowadzić także do zapalenia mięśnia sercowego, zawału serca i innych chorób kardiologicznych.
„Grypa jest szczególnie groźna dla osób starszych, których najczęściej mają problemy z sercem. Infekcja oznacza, że aż 10-krotnie rośnie u nich ryzyko wystąpienia zawału” – podkreślał Antczak.- „Jednocześnie jest to dość uboga grupa, więc trudno jest namówić kogoś na płatne szczepienie kiedy każda złotówka się liczy”.

PZH podaje, że tylko 4 proc. Polaków szczepi się przeciwko grypie. „Wśród seniorów ten odsetek jest największy, bo wynosi 15-16 proc. Sytuację ratują tu m.in. samorządy kupujące szczepionki, ale to i tak znacznie mniej w porównaniu np. z Wielką Brytanią, gdzie zaszczepionych jest 65 proc. seniorów czy Holandią – 53 proc.” tłumaczył Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH.

Warto dodać, że Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, gdzie za szczepionki przeciw grypie trzeba zapłacić (w tej grupie są jeszcze: Bułgaria, Estonia, Austria).

„Z tego co wiem w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są analizy, dotyczące możliwości wprowadzenie refundacji szczepionek przeciwko grypie, szczególnie dla seniorów” – wyjawił Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny (GIS).

Innym pomysłem jest wprowadzenie tych szczepionek na „Listę S” (leków dla seniorów), dzięki czemu były by one bezpłatne. „Biorąc pod uwagę, że większość Polaków szczepi się na grypę we wrześniu, październiku to wpisanie szczepionek na listę od 1 września miałoby sens” – wyjaśniał Posobkiewicz.