Nowe leki wspomagające leczenie niepłodności w portfolio Gedeon Richter

Gedeon Richter poinformowała o podpisaniu umowy licencyjnej i dystrybucji, z brytyjską spółką L.D. Collins & Co. Limited, w celu wprowadzenia na rynek 27 krajów UE jej produktu Cyclogest® zawierającego 400 mg progesteronu i przeznaczonego do stosowania w technice wspomaganego rozrodu (ART). Zgoda na dopuszczenie produktu do obrotu na wspomnianym terytorium została już uzyskana. Rozpoczęcie sprzedaży przewiduje się na początek 2019 r., po przeniesieniu praw do obrotu na rzecz spółki Richter.

W ramach umowy po wprowadzeniu produktu na rynek spółka Richter zapłaci spółce L.D. Collins opłaty licencyjne stanowiące procent przychodu ze sprzedaży.

„Cyclogest® jest uważany za korzystne uzupełnienie naszej obecnej oferty leków stosowanych w leczeniu niepłodności” – podkreślił Gábor Orbán, dyrektor generalny Gedeon Richter.

Globulki dopochwowe Cyclogest® zawierają 400 mg progesteronu, będącego naturalnie występującym progestagenem. Lek przygotowuje wyściółkę macicy (endometrium) na przyjęcie zarodka i tym samym pełni kluczową funkcję, wspierając fazę lutealną w ramach ART (techniki wspomaganego rozrodu).

Gedeon Richter Plc. z siedzibą w Budapeszcie (Węgry), jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. Portfolio produktów firmy obejmuje m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Spółka koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego, angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Spółka L.D. Collins & Co. Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii specjalizuje się w produktach ginekologicznych i jest twórcą leku w dziedzinie zapłodnienia pozaustrojowego Cyclogest®. Założona w 1970 r. przez Laurence’a Collinsa spółka prowadzi obecnie działalność handlową w ponad 58 krajach na całym świecie.