„W związku z ogłoszonym przez Ministra Zdrowia projektem wsparcia finansowego dla aptek w celu ich dostosowania do wymagań informatycznych związanych z wdrożeniem projektu e-recepty, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministra Zdrowia o pilne wprowadzenie dla lekarzy i lekarzy dentystów identycznych rozwiązań, polegających na możliwości odliczenia od podatku podwójnych kosztów zakupu sprzętu informatycznego” – pisze NRL w swoim apelu. Jednocześnie dodaje, że „oponuje przeciwko pomijaniu środowiska lekarzy i lekarzy dentystów w decyzjach dotyczących uruchomienia środków publicznych na wdrożenie e-recepty”.
Jak pisaliśmy Ministerstwo Zdrowia zaproponowało aptekarzom możliwość podwójnego uznania za koszt tych wydatków, które zostały od początku 2018 roku poniesione przez daną aptekę na sprzęt IT oraz oprogramowanie. Wsparcie finansowe dotyczyć będzie sprzętu potrzebnego do obsługi e-recepty, czyli komputerów, monitorów, a także oprogramowania (pełny tekst: http://www.isbzdrowie.pl/2018/10/rzad-pomoze-finansowo-w-informatyzacji-aptek/)
„Samorząd lekarski zwracał już wcześniej uwagę, że wielu lekarzy z uwagi na wiek, warunki zdrowotne, brak możliwości używania komputera i dostępu do internetu, nie będzie mogło stosować e-recept. Spowoduje to wykluczenie dużej grupy lekarzy z aktywnego życia zawodowego, co wobec dramatycznego braku lekarzy w Polsce, może skutkować trudnościami w uzyskaniu przez pacjentów należnych świadczeń zdrowotnych. Po raz kolejny należy podkreślić, że dla wielu lekarzy i lekarzy dentystów zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego, potrzebnego do obsługi e-recepty, czyli komputerów, monitorów a także oprogramowania, stanowi znaczny wydatek, nierzadko zupełnie nieadekwatny do osiąganych przez lekarzy przychodów z tytułu prowadzenia praktyki” – czytamy dalej.
Jednocześnie Prezydium NRL wskazuje, że zapowiedziana przez resort zdrowia możliwość uzyskania za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania przez niektórych lekarzy, na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 4c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dodany na mocy ustawy z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1925) jest rozwiązaniem niewystarczającym.
„Należy podejrzewać, że środki przyznawane za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą adresowane do wszystkich lekarzy i większość z nich nie będzie uprawniona do skorzystania z pomocy publicznej na wdrożenie rozwiązań informatycznych w ochronie zdrowia. Lekarze ci powinni zatem mieć możliwość uzyskania wsparcia na takich samych zasadach, jak podmioty prowadzące apteki”. Dlatego NRL apeluje o wprowadzenie dla lekarzy i lekarzy dentystów możliwości podwójnego uznania za koszt wydatków poniesionych na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania w celu obsługi systemu e-recepta.