Innowacyjne wyroby tytoniowe najpopularniejszą metodą rzucania palenia w Anglii

Najnowszy raport, opublikowany przez agencji do spraw zdrowia publicznego w Anglii (Public Health England, PHE) pokazuje, że e-papierosy i produkty typu Heat not Burn (HnB) są najczęściej wybieraną formą wsparcia, wykorzystywaną przez palaczy w rzucaniu palenia w Anglii. Statystyki pokazują także, że korzystanie z e-papierosa lub HnB zwiększa prawdopodobieństwo rzucenia nałogu o 50% i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zdrowotnego, o co najmniej 95%.

Jak wynika z danych PHE opublikowanych pod koniec września, 60% palaczy deklaruje chęć rzucenia palenia, z czego 10% z nich, zamierza to zrobić w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Część z palaczy próbuje rzucić nałóg siłą własnej woli, bez dodatkowego wsparcia. Badania pokazują jednak, że to najmniej efektywna metoda. Jednym z najlepszych sposobów, oprócz wsparcia rzucenia palenia specjalnymi suplementami, jest m.in. stosowanie nikotynowych terapii zastępczych, m.in. w postaci HnB, dzięki którym szanse na całkowite rzucenie palenia papierosów wzrastają półtorakrotnie.

Obecnie, około 2,5 miliona osób w Anglii używa innowacyjnych wyrobów tytoniowych. Jak pokazują statystyki tamtejszego Ministerstwa Zdrowia, 51% z nich, czyli prawie 1,3 miliona, całkowicie zaprzestało palenia papierosów tradycyjnych. Co ciekawe, połowa osób korzystających z produktów HnB deklaruje, że używa ich w celu rzucenia palenia.

Wiele badań wskazuje, że te innowacyjne wyroby tytoniowe są nawet o 95% bezpieczniejsze od tradycyjnych papierosów, a sięgnięcie po nie jest często pierwszym krokiem do całkowitego porzucenia nałogu.

Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób i przedwczesnej śmierci w Anglii a połowa wszystkich palących w tym kraju osób umiera przedwcześnie, tracąc średnio około 10 lat życia. Tylko w 2016 roku odnotowano około 78 tys. zgonów z powodu palenia, co stanowi 16% wszystkich zgonów w Wielkiej Brytanii.
W związku z tym, że palenie tytoniu jest tak istotnym problemem, w Anglii prowadzone są działania mające na celu zniwelowanie liczby osób palących i poprawę jakości życia całego społeczeństwa. Pierwsze efekty są już zauważane. Wskaźnik palenia wśród osób dorosłych w Anglii spada z roku na rok i obecnie jest na rekordowo niskim poziomie. W 2017 r., już tylko 14,9% osób w Anglii w wieku 18 lat i starszych paliło, co stanowiło 6,1 mln osób. Przy założeniu, że tendencja spadkowa utrzyma się, liczba osób palących może się zmniejszyć do 2023 r nawet do 8,5%-11,7% całego społeczeństwa. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia i jednostki mu podległe planują także kontynuację działań w zakresie zmniejszania liczby osób palących w kraju, a do 2030 roku planuje, że liczba osób palących będzie wynosić 5% lub mniej.