Rozszerzona rzeczywistość wkracza na sale operacyjne

Pierwszy na świecie zabieg wszczepienia stentgraftu do tętniaka aorty brzusznej z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości odbył się 18 października w Klinice Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie, a kolejną już 25 października w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podczas stołecznej operacji pacjentami byli: 79 – letni mężczyzna i 74- letnia kobieta z tętniakiem aorty brzusznej, u których wykonano wewnątrznaczyniowe leczenie tętniaka – implantację stentgraftu do aorty brzusznej przy wykorzystaniu w trakcie zabiegu nowatorskich gogli z rozszerzoną rzeczywistością – wykonanych przez Microsoft HoloLens. Aplikacja medyczna stworzona przez polską firmę MedApp dla Microsoft HoloLens umożliwiła obserwację podczas zabiegu wyświetlanego w dowolnym miejscu i ułożeniu hologramu z rekonstrukcją trójwymiarową naczyń pacjentów. W przyszłości podobne obrazowanie może ułatwiać zabiegi wewnątrznaczyniowe oraz skracać ich czas.

Warto przypomnieć, że w maju br. w Pracowni Elektrofizjologii I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM przeprowadzono zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków (wykonywany w celu trwałego wyleczenia zaburzenia rytmu serca). Z kolei w czerwcu we współpracy z prof. dr hab. n.med. Dariuszem Dudkiem, podczas debaty European Internet Forum (odbyła się w Parlamencie Europejskim), przeprowadzono pierwszą na świecie międzynarodową holograficzną teletransmisję. Odbyła się ona między urządzeniem HoloLens w Krakowie a trzema instrumentami w Belgii, a każdy użytkownik okularów mógł w czasie rzeczywistym widzieć ten sam obraz serca.

„Wciąż pracujemy nad udoskonaleniem modułu Carna Life Holo, jednakże poziom jego zaawansowania pozwala już na komercjalizację, czego potwierdzeniem jest uzyskany w czerwcu bieżącego roku certyfikat CE. Co więcej, został on przetestowany w warunkach naturalnych, czyli na salach operacyjnych. Można śmiało stwierdzić, że były to momenty przełomowe dla konsultacji i diagnostyki medycznej” – podkreśla Mateusz Kierepka, prezes MedApp, producenta urządzenia.

Firma nawiązała już współpracę ze szpitalami i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym o czym pisaliśmy: http://www.isbzdrowie.pl/2018/08/europejskie-centrum-zdrowia-otwock-z-rozszerzona-rzeczywistoscia-kliniczna-krakowskiej-firmy-medapp/

oraz: http://www.isbzdrowie.pl/2018/08/medapp-bedzie-wspolpracowal-z-warszawskim-uniwersytetem-medycznym-w-zakresie-nowych-technik-wspomagania-zabiegow-kardiologicznych/

MedApp to notowana na NewConnect spółka zajmująca się telemedycyną. Produktem stworzonym i rozwijanym przez firmę jest analityczny system telemedyczny CarnaLife, skierowany do pacjentów, lekarzy i placówek medycznych. System znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak: kardiologia, diabetologia, dietetyka, choroby cywilizacyjne oraz obrazowanie 3D/4D. MedApp planuje zdobywać globalne rynki, szczególnie USA oraz kraje Bliskiego Wschodu.