GSK też stawia na onkologię

„GSK zdecydowało się wejść w nowy obszar terapeutyczny – onkologię, pracujemy nad lekami w tym zakresie (jak dowiedziało się ISBzdrowie z zakresu immunoonkologii). Prowadzimy także w Polsce badania kliniczne – obecnie prowadzimy ich 50 o wartości ponad 12 mln zł w 8 obszarach terapeutycznych, m.in. w onkologii, kardiologii czy chorobach autoimmunologicznych. Obejmują one 800 pacjentów. To na pewno będzie trend rosnący i będziemy rozszerzać tę działalność w Polsce” – powiedział Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych i publicznego rynku szczepionek GSK.

Warto podkreślić, że do tej pory GSK nie ma w swoim portfolio leków onkologicznych. „Obserwujemy trendy i widzimy, że obszar leków biologicznych coraz bardziej się rozwija, też chcemy wziąć udział w tym wyścigu” – dodawał Kępiński.

Firma dziś obchodziła 20 istnienia w Polsce. Jak wynika z raportu przygotowanego przez EY przez ten czas GSK zainwestowała w Polsce 2 mld zł. To przede wszystkim nakłady na modernizację i rozbudowę fabryki leków w Poznaniu, ale również m.in. budowę 5 centrów kompetencji. W Polsce funkcjonują także 2 centra logistyczno-dystrybucyjne realizujące rocznie ok. 760 tys. dostaw leków, szczepionek i produktów ochrony zdrowia GSK na rynki europejskie i wschodnie.

„Pozycja Polski jest absolutnie unikatowa, to tutaj bije europejskie serce naszej firmy. W Polsce mamy fabrykę, centrum IT, centra dystrybucji, HUB – czyli wszystkie piony naszej działalności, a to oznacza, że zamierzamy inwestować tutaj dalej. Polska jest dla nas tak samo ważnym rynkiem, jak duże rynki: USA, Wielkiej Brytanii czy Niemcy. Warto też podkreślić, że te 2 tys. osób, które zatrudniamy w Polsce stanowi 2% globalnego zatrudnienia w GSK, to bardzo dużo” – powiedział prezes Nikos Xydias podczas spotkania prasowego.

Polska jest także centrum zarządzania dostawami leków i szczepionek oraz produktów ochrony zdrowia na rynki zagraniczne. Centrum dystrybucyjno-logistyczne w Gądkach zarządza dostawami leków i szczepionek do 30 tys. punktów w 12 krajach europejskich, realizując rocznie 750 tys. dostaw. Z kolei za dystrybucję produktów ochrony zdrowia odpowiada centrum dystrybucyjno-logistyczne w Kampinosie, które realizuje rocznie 11 tys. dostaw ok. 130 mln produktów konsumenckich na 16 rynków.

„Jesteśmy w Polsce na dobre i na złe. Oczywiście, ważne są trendy ekonomiczne, stabilne środowisko gospodarcze, długofalowa perspektywa, ale najważniejszym czynnikiem powodującym, że to w Polsce chcemy inwestować są kompetencje Polaków, ich chęć stałego rozwijania się, głód sukcesu. Dzięki temu udało nam się dokonać 80 akwizycji i przenieść ich produkcję do Poznania. Oczywiście, ITR (innowacyjny tryb rozwojowy nad którym od dwóch lat pracuje ministerstwo zdrowia oraz inwestycji i rozwoju) byłby istotny w podejmowaniu decyzji o dalszych inwestycjach, dlatego czekamy na decyzję polskiego rządu” – podkreślił prezes GSK.

„Tylko w 2017 roku przekazaliśmy do budżetu ok. 74 mln zł jako składki ZUS, 246 mln zł w podatkach (PIT, VAT, CIT, ZUS), a w latach 2015-2017 kwotę 0,7 mld zł w podatkach (PIT, CIT, VAT). To jeden z elementów pokazujących skalę naszego zaangażowania w Polsce. Myślę, że jesteśmy ważnym elementem polskiej gospodarki i dlatego cieszy nas rozmowa o ITR i mam nadzieję, że zostanie on szybko wdrożony” – powiedział także Kępiński.

Wskazał, że firma ma 87 fabryk na całym świecie, a każda ma swoją specjalizację.

„Akurat poznańska specjalizuje się w produkcji suchych form, ale warto podkreślić, że leki produkowane w Poznaniu trafiają na rynki całego świata. Jesteśmy jedną z nielicznych firm farmaceutycznych, która poprzez eksport wzmacnia bilans handlowy Polski” – powiedział dyrektor.

GSK podało, że leki produkowane w Poznaniu od 2017 r. plasują się wśród najczęściej stosowanych leków HIV na świecie. Trafiają one do pacjentów w ok. 130 krajach. Leki HIV są produkowane w Poznaniu od kilkunastu lat, po raz pierwszy trafiły do poznańskiej fabryki w 2006 r., a kolejne transfery miały miejsce już w roku 2012.

GSK jest globalną firmą z sektora ochrony zdrowia ukierunkowaną na postęp wiedzy naukowej. Prowadzi badania i rozwój szerokiej gamy innowacyjnych produktów na trzech podstawowych obszarach: produktów farmaceutycznych (Pharmaceuticals), szczepionek (Vaccines) i produktów ochrony zdrowia (Consumer Healthcare). GSP posiada oddziały handlowe w ponad 150 państwach całego świata, sieć 87 zakładów produkcyjnych oraz duże ośrodki badawcze w Wielkiej Brytanii, USA, Belgii i Chinach.