Merck obchodzi 350 urodziny

Terapie w leczeniu nowotworów i chorób przewlekłych. Ponad 300 tysięcy produktów z obszaru life science. Ciekłe kryształy wykorzystywane w produkcji smartfonów i telewizorów oraz pigmenty stosowane w branży kosmetycznej – to wszystko produkuje Merck, firma naukowo-technologiczna, obchodząca w tym roku 350-lecie istnienia na świecie, a obecna na polskim rynku od ponad 25 lat.

Historia firmy zaczęła się od małej apteki założonej w Darmstadt w Niemczech w 1668 roku. Dziś to globalna firma.

„Merck wymyka się standardowej klasyfikacji. Jako firma głęboko zakorzeniona w nauce, tworzy wysokiej jakości technologie i poprawiające jakość życia w każdym jego aspekcie. Od 350 lat ciekawość jest naszą siłą do dostarczania najlepszych rozwiązań pacjentom, konsumentom i klientom. Doceniając tradycję oraz osiągnięcia poprzednich pokoleń możemy cieszyć się z naszej dzisiejszej pozycji na rynku oraz wyobrazić sobie następne 350 lat naszego istnienia
– zarówno na świecie, jak i w Polsce” – mówi Selen Zeydanli Bisson, prezes Merck.

Merck w Polsce prowadzi działalność w ramach trzech spółek: w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, gdzie działa Centrum Usług Biznesowych.

W ramach sektora ochrony zdrowia (Healthcare) koncentruje się na obszarach: onkologii, immunoonkologii, neurologii, immunologii, diabetologii, kardiologii i endokrynologii. Jednym ze sztandarowych produktów jest lek na stwardnienie rozsiane (SM) – przewlekłą chorobę ośrodkowego układu nerwowego.

W obrębie sektora life science (Life Science), Merck zapewnia naukowcom i badaczom materiały laboratoryjne, technologie i usługi, dzięki którym badania naukowe oraz produkcja biotechnologiczna i farmaceutyczna są prostsze, szybsze
i bezpieczniejsze. Portfolio Life Science zawiera ponad 300 tysięcy produktów, w tym rzadkie na rynku komponenty produkcyjne oraz unikalne technologie. W Polsce, z oferowanych produktów korzystają m.in. niemalże wszystkie laboratoria działające w obszarze badań i rozwoju, czy też kontroli jakości. Co więcej, na surowcach oferowanych przez Merck pracuje około 90 proc. uczelni.

Sektor zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials) zajmuje się opracowaniem wyspecjalizowanych produktów chemicznych do wymagających zastosowań, między innymi dla branż: elektronicznej i technologicznej, kosmetycznej oraz motoryzacyjnej.

W 2017 r. Merck odnotował przychód ze sprzedaży w wysokości 15,3 miliardów euro w 66 krajach. Założona w 1668 r., Merck jest najstarszą na świecie firmą farmaceutyczno-chemiczną. Większościowy udział notowanej na giełdzie grupy należy do rodziny, która założyła firmę. Merck posiada ogólnoświatowe prawa do nazwy i marki Merck. Jedynymi wyjątkami są Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie firma działa pod nazwami EMD Serono, MilliporeSigma i EMD Performance Materials.