HCC: minister zdrowia powinien być wicepremierem?

Niespodziewanie na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych pojawiły się polityczne zapowiedzi programu Platformy Obywatelskiej na temat zdrowia. „Minister zdrowia powinien być całkowicie niezależny od ministra finansów, nie może być takiej sytuacji, że musi żebrać u niego o pieniądze na tak ważną jak zdrowie dziedzinę” – uważa Lidia Gądek, posłanka PO. – „Dlatego naszym postulatem jest to, że powinien mieć on rangę wicepremiera. I obiecuję, że w naszym rządzie tak będzie”.

Z kolei Jacek Kozakiewicz wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dodawał „musimy wyjąć zdrowie z żabiej perspektywy przetargu politycznego. Inaczej ciągle będziemy się kręcić w kółko z tzw. reformą zdrowia”.

Większość uczestników „Kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej”, która rozpoczęła kongres podkreślali, że najwyższy czas, by zdrowie stało się prawdziwie apolityczne

„Podjęliśmy szereg działań, które mają powoli usprawniać system” – podkreślał Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – „To nie stanie się z dnia na dzień, ale mam nadzieję, że to będzie kontynuowane, bo zdrowie jest ponad polityczne”.