UPS wykorzystuje drony do transposrtu próbek medycznych między szpitalami w Raleigh

Firma kurierska UPS wprowadziła nową usługę logistyczną, dzięki której próbki medyczne będą dostarczane za pomocą samolotów bezzałogowych – dronów, w ramach współpracy z firmą Matternet, liderem w technologii autonomicznych dronów. To pierwsze, usankcjonowane przez Federalny Urząd Lotnictwa, wykorzystanie drona do rutynowych lotów komercyjnych, gdzie produkty transportowane są na podstawie umowy biznesowej. Usługa ta, realizowana jest w Karolinie Północnej (USA), obejmuje loty na terenie kampusu flagowego szpitala WakeMed w obszarze metropolitalnym Raleigh.

„Obecnie większość próbek i preparatów medycznych jest przewożona samochodami kurierskimi na obszarze stale rozrastającego się kampusu medycznego WakeMed. Umożliwienie transportu dronem zapewnia opcję dostawy na żądanie i dostawę tego samego dnia, a także daje możliwość uniknięcia opóźnień na drogach, zwiększenia efektywności dostaw medycznych, obniżenia kosztów i poprawy warunków opieki nad pacjentami” – podkreślono w komunikacie.

Departament Transportu w Karolinie Północnej (NCDOT), pracuje nad wykorzystaniem dronów do rozszerzenia dostępu do opieki zdrowotnej dla mieszkańców Północnej Karoliny w ramach pilotażowego programu Federalnego Urzędu Lotnictwa Integracji Systemu Bezzałogowych Statków Powietrznych (IPP). Trzyletni program ma na celu przetestowanie praktycznych zastosowań dronów poprzez partnerstwo samorządów lokalnych z firmami z sektora prywatnego, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ta nowa technologia może być bezpiecznie i pożytecznie zastosowana w codziennych działaniach.

Program wykorzystuje drona, który jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym i może przenosić ładunki medyczne ważące do około 2,2 kilograma na odległości do 20 kilometrów.

W ramach programu specjalista medyczny WakeMed załaduje bezpieczny pojemnik dostosowany do transportu dronem z próbką lub preparatem medycznym – takim jak próbka krwi – w jednej z pobliskich placówek WakeMed. Dron leci z góry ustalonym torem, monitorowanym przez specjalnie wyszkolonego pilota zdalnego sterowania (RPIC), na stałe lądowisko w głównym szpitalu WakeMed i centralnym laboratorium patologii.

Ta współpraca to najnowszy program UPS wykorzystujący loty bezzałogowe do wspierania logistyki medycznej. W 2016 roku UPS połączyło siły z GAVI i Zipline, by dostarczać krew do odległych miejsc w Rwandzie. Zespół Matternet przeprowadził już ponad 3000 lotów w ramach sektora medycznego w Szwajcarii.

fot. United Parcel Service