W Pile otwarto Centrum Symulacji Medycznych

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile otwarto Centrum Symulacji Medycznych. Od teraz studenci pielęgniarstwa tej uczelni mogą w praktyce sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności. „Macie Państwo znakomite możliwości kształcenia kadr medycznych” – podkreśliła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia podczas otwarcia. – „Pamiętam, kiedy kończyłam pielęgniarstwo, zastrzyki domięśniowe wykonywane były na koleżankach z roku. Obecnie sprzęty, jakimi dysponuje Centrum, dają możliwość nauki w najnowocześniejszych warunkach”.

Symulację medyczną uważa się za najnowocześniejszą i najlepszą praktyczną naukę zawodu. Studenci pielęgniarstwa będą odtwarzać różne sytuacje kliniczne w warunkach pracowni dydaktycznej. Pomieszczenia w Centrum są bowiem odwzorowaniem prawdziwych szpitalnych sal operacyjnych czy gabinetów zabiegowych. Manekiny medyczne, które są na wyposażeniu potrafią naśladować objawy i zachowania ludzi. Oddychają, płaczą i krwawią, jak również potrafią rodzić. Nie odczuwają jednak bólu, a zabiegi można powtarzać wielokrotnie. Studenci zaś bez żadnego ryzyka mogą szlifować swoje umiejętności. Mogą też ćwiczyć skomplikowane i rzadkie przypadki oraz sprawdzać swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w warunkach klinicznych, w bezpiecznym środowisku, gdzie popełnienie błędu nie skrzywdzi pacjenta.
Nowoczesne wyposażenie

Wszystkie pomieszczenia do ćwiczeń są wyposażone w nowoczesne urządzenia i oprogramowanie komputerowe. Dzięki powstaniu Centrum, nauka i doskonalenie procesu diagnostyczno-terapeutycznego odbywać się będzie z wykorzystaniem kilkudziesięciu symulowanych scenariuszy klinicznych w specjalistycznych pracowniach multimedialnych, przypominających oddział szpitalny z użyciem zaawansowanego symulatora pacjenta i tzw. trenażerów, umożliwiających naukę praktyczną.

Ze względu na różny stopień realizmu symulacji studenci mają do dyspozycji specjalistyczne pracownie: 1 salę opieki pielęgniarskiej „wysokiej wierności” z pomieszczeniem kontrolnym i pomieszczeniem do analizy zajęć; 4 sale symulacji „niskiej wierności” – podstawowe pracownie umiejętności pielęgniarskich.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile będzie prowadziła Centrum Symulacji Medycznych we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym w Pile.

Całkowity koszt powstania Centrum to 2 mln 557 tys. zł. Jest ono finansowane w 100% ze środków zewnętrznych, blisko 85 tej kwoty pochodzi z Funduszy Europejskich, resztę stanowi dotacja Ministerstwa Zdrowia.