NFZ podwyższa ryczałty dla szpitali o 717 mln zł

„To istotny wzrost, przede wszystkim dla szpitali I i II stopnia refencyjności. Te 700 mln oznacza wzrost o 3,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku” – podkreślał Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. – „Dyrektorzy szpitali otrzymają te powiększone ryczałty do końca kwietnia. W maju rozliczając się za kwiecień będą mogli dostać zwiększone przychody z wyrównaniem za cztery miesiące”.

Do 30 kwietnia mają być rozliczone ryczałty na bieżący rok dla szpitali w sieci. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) podał, że w sumie te lecznice otrzymają o ponad 717 mln zł więcej na leczenie na kolejny okres rozliczeniowy. W sumie Fundusz na ryczałty dla szpitali w całym kraju przeznaczy ponad 23 mld zł. „Zdecydowana większość szpitali, bo aż 540, otrzyma ryczałt na poziomie wyższym niż pierwotnie ustalony na 2019 roku. Kolejne 46 szpitali otrzyma ryczałt na poziomie pomiędzy 100 a 90 proc.” – czytamy w materiałach przekazanych dziennikarzom.

Miłkowski dodawał, że dyrektorzy będą mogli te środki przeznaczyć na wzrosty kosztów, w tym wynagrodzeń dla personelu, zwłaszcza dla tych grup, które nie dostały podwyżek. Wiceminister zapowiedział, że planowane są kolejne zmiany w planie finansowym NFZ w tym roku.

„Najwięcej pieniędzy trafi do szpitali powiatowych, o ile wzrost ryczałtu średnio w skali kraju wyniesie 3 proc. to lecznice powiatowe dostaną 4 proc.” – podkreślał Adam Niedzielski, Zastępca Prezesa NFZ ds. Operacyjnych.
Jak podkreślał ryczałt dla siecowych szpitali systematycznie rośnie. „W 2017 roku wydatki wzrosły o 1,8 mld zł, ale już w pierwszej połowie 2019 było to 1,86 mld, a w drugiej połowie 1,89 mld. W 2019 roku mamy już 1,9 mld zł więcej” – tłumaczył Niedzielski.