W Matce Polce otwarto Bank Mleka Kobiecego

SONY DSC

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki został otwarty Bank Mleka Kobiecego. Inwestycja zrealizowana została sfinansowana ze środków, uzyskanych w wyniku konkursu w ramach Programu Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia, służącego wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, oraz dotacji na restrukturyzację pozyskanej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bank będzie współpracował z Fundacją Bank Mleka Kobiecego, patronującą podobnym instytucjom, działającym w całej Polsce.

Przy Banku działa również centrum badań nad mlekiem kobiecym i jego preparatami. Umożliwi ono prowadzenie badań naukowych nad wpływem karmienia noworodków i niemowląt na ich rozwój i zdrowie.

Bank Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratorium, w którym mleko kobiece badane jest pod kątem mikrobiologicznym, odpowiednio przygotowywane – poddane procesowi pasteryzacji, przechowywane w odpowiednich warunkach by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim dzieciom korzystającym z mleka kobiecego z Banku.

Mleko kobiece to wyjątkowa substancja ze względu na optymalny skład i właściwości. Ma zarówno wartości odżywcze jak i terapeutyczne szczególnie dla dzieci urodzonych przedwcześnie czy dzieci chorych. Składniki w mleku kobiecym wspomagają dojrzewanie między innymi układów: pokarmowego, nerwowego, immunologicznego. Dlatego tak ważne w procesie leczenia i pielęgnacji dziecka urodzonego przedwcześnie jest prawidłowe odżywianie, czyli karmienie mlekiem kobiecym.

Wg ESPGHN (ang. European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition) w przypadku braku możliwości karmienia dzieci przedwcześnie urodzonych mlekiem matki zalecane jest żywienie pasteryzowanym mlekiem ludzkim z banku.

Grupą biorców korzystających z mleka z Banku Mleka Kobiecego są: noworodki urodzone przedwcześnie; noworodki chore; noworodki i niemowlęta przed i po zabiegach operacyjnych; noworodki i niemowlęta przebywające w hospicjum; noworodki zdrowe.

fot. ICZMP