Adamed kupił udziały we włoskiej Ecupharmie, ma z nią partnerstwo strategiczne

Adamed Pharma nabył pakiet udziałów włoskiej spółki Ecupharma, działającej w obszarze neuropsychiatrii oraz urologii oraz zawarł z nią partnerstwo strategiczne, które ma wspierać rozwój Adamedu na rynku włoskim w kardiologii, a docelowo również w innych obszarach terapeutycznych, podał Adamed.

„Portfel produktów Ecupharma skoncentrowany jest na chorobach chronicznych, a dzięki lojalności pacjentów spółka stabilnie buduje pozycję rynkową. Firma skupia się również na dolegliwościach wieku podeszłego, podobnie jak Adamed odpowiadając tym na współczesne wyzwania demograficzne” – czytamy w komunikacie.

Adamed podkreśla, że rynek produktów leczniczych we Włoszech, o wartości niemal 20 mld euro, jest trzecim największym w UE – po Niemczech i Francji. Cechuje się stabilnym wzrostem i dominacją produktów odtwórczych oraz tzw. off-patent (łącznie ok. 90% rynku).

„Ecupharma konkuruje z największymi graczami obecnymi we Włoszech, dla niektórych molekuł stosowanych w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego osiągając pozycję lidera rynkowego. Firma założona w 1993 r. przez Luciano Grottolę do dziś jest zarządzana przez jego rodzinę, przy wsparciu Fundacji Serpero” – czytamy dalej.

Równolegle do inwestycji w Ecupharma, Adamed otworzył kolejne przedstawicielstwo zagraniczne we Włoszech. Dotychczas firma obecna była na tym rynku wyłącznie w segmencie business-to-business, jednak wysoki potencjał i perspektywy wzrostu skłoniły zarząd Adamed Pharma do ustanowienia struktur komercyjnych we Włoszech.

Adamed inwestuje nie tylko w Europie. W 2017 r. firma dokonała zakupu większościowego pakietu udziałów w Dat Vi Phu Pharmaceutical, jednej z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych w Wietnamie. Obecnie, Adamed w zakładach produkcyjnych Dat Vi Phu, wdraża zmiany w procesie wytwarzania, modernizuje park maszynowy, tak aby na początku 2021 roku wdrożyć europejskie standardy wytwarzaniu leków – EU GMP, podano także w materiale.

Produkty Adamedu są dostępne w kilkudziesięciu krajach na 6 kontynentach. Firma posiada ponad 190 patentów. Obecnie Adamed to także 9 przedstawicielstw zagranicznych – w Hiszpanii, Rosji, Wietnamie, Kazachstanie, Uzbekistanie oraz na Ukrainie, w Czechach i na Słowacji, a także nowo utworzone przedstawicielstwo we Włoszech.

(ISBnews)