Baxter uruchomił platformę telemedyczną jako wsparcie dla opieki w dializie otrzewnowej

Baxter, firma specjalizująca się w technologiach m.in. w dziedzinie opieki nefrologicznej, ogłosiła uruchomienie serwisu Sharesource 2.0. Platforma ta umożliwia pracownikom ochrony zdrowia uzyskanie bardziej szczegółowej wiedzy o przebiegu zabiegów dializy otrzewnowej przeprowadzanych samodzielnie przez pacjentów w warunkach domowych. Dokładna analiza danych ułatwia ich interpretację, dzięki czemu możliwe jest znacznie szybsze podejmowanie precyzyjnych decyzji dotyczących zabiegów w oparciu o większy zakres informacji, a tym samym usprawnienie procesów klinicznych.

Sharesource, najczęściej stosowana na świecie platforma telemedyczna do dializ domowych, została wykorzystana już w ponad 7 milionach tych zabiegów w ponad 40 krajach.
To przełomowe rozwiązanie w opiece nad pacjentem dializowanym otrzewnowo. Dzięki zastosowaniu Sharesource specjaliści dysponują większą wiedzą, a zdalne zarządzanie procesem wpływa na ograniczenie wizyt pacjenta w ambulatorium.

Dzięki prowadzonym badaniom, istnieje coraz więcej ewidencjonowanych danych, że technologia zdalnego zarządzania leczeniem pacjentów umożliwiła pracownikom ochrony zdrowia wczesne wykrycie i podjęcie interwencji w przypadku problemów z cewnikiemi, zapalenia otrzewnej czy problemów związanych z przestrzeganiem procedury, co może wpływać
na ograniczenie potrzeby hospitalizacjii.

„Liczba pacjentów potrzebujących dializ na świecie stale wzrasta, a dostępność lekarzy specjalistów i ich zasoby pozostają ograniczone” – wyjaśnia cytowana w komunikacie Laura Angelini, dyrektor generalny działu Renal Care w firmie Baxter. – „Dlatego też nieustannie pracujemy nad wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań usprawniających przebieg opieki nefrologicznej. Innowacje, takie jak Sharesource, wpływają na osiąganie lepszych efektów terapeutycznych i są wsparciem zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów”.

Platforma Sharesource 2.0 zawiera nową wersję oprogramowania, które oferuje:
Bardziej szczegółowe podsumowanie przebiegu zabiegu pacjenta, umożliwiające szybsze uzyskanie pogłębionej wiedzy klinicznej
Przedstawienie trendu ogólnych danych dotyczących ultrafiltracji, co pomaga w podejmowaniu precyzyjnych i szybkich decyzji wpływających na efektywność procesu leczenia
Usprawnienie procesu oceny stanu zdrowia i szybsze przeglądanie profili pacjentów

W ramach niedawno przeprowadzonego badania obserwacyjnego „Longitudinal Experience with Remote Monitoring for Automated Peritoneal Dialysis Patients” w Nephron Clinical Practice, 2019, badacze opisują, w jaki sposób ośrodek dializ otrzewnowych w szpitalu San Bortolo (Vicenza, Włochy) zmienił swoją praktykę kliniczną po wdrożeniu zdalnego zarządzania procesami leczenia pacjentów za pomocą Sharesource.

Podczas badania obserwowano 43 pacjentów korzystających z HomeChoice Claria firmy Baxter z telemonitoringiem zabiegów opartym na Sharesource w okresie jednego roku; uzyskane wyniki porównano do historycznych danych kontrolnych (42 pacjentów objętych automatyczną dializą otrzewnową (ADO) bez Sharesource).

W wyniku porównania ustalono, że zmiany w zaleceniach dla pacjentów korzystających z Sharesource wzrosły prawie dwukrotnie, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu alarmów nocnych i wizyt osobistych. Ponadto wyniki wskazują, że zdalne zarządzanie procesami leczenia pacjentów pomaga w uzyskaniu znacznej oszczędności czasu – łącznie około 105 godzin w roku dla zespołu lekarzy i pielęgniarek w szpitalu San Bartolo. To dowodzi, że zdalne zarządzanie leczeniem pacjentów może generować oszczędność czasu i kosztów dla ochrony zdrowia i pacjentów, umożliwiając bardziej spersonalizowane prowadzenie terapii oraz wczesne wykrywanie i rozwiązywanie problemów technicznych.

W Polsce znaczącym i przodującym ośrodkiem w stosowaniu telemonitoringu w dializie otrzewnowej jest I Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ USK w Białymstoku, gdzie aktualnie połowa pacjentów dializowanych otrzewnowo korzysta z systemu zdalnego monitorowania. Dzięki zastosowaniu Sharesource w Klinice obserwuje się nie tylko bardzo pozytywne efekty terapii, ale także korzyści czysto ekonomiczne. Od maja 2019 r. Klinika ma możliwość korzystania z platformy Sharesource 2.0.

Kapitał na Zdrowie