WHO na temat globalnej epidemii tytoniu: są postępy, ale..

Osiągnięto postępy w walce z tytoniem, ale konieczne są zwiększone działania, aby pomóc ludziom rzucić palenie – to główna teza najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącego palenia tytoniu.

Obecnie 5 miliardów ludzi żyje w krajach, które wprowadziły zakaz palenia, ostrzeżenia graficzne na opakowaniach i inne skuteczne środki kontroli tytoniu – to cztery razy więcej ludzi niż dziesięć lat temu. Ale nowy raport WHO pokazuje, że wiele krajów nadal nie wdraża odpowiedniej polityki antynikotynowej.

Wciąż tylko 1 na 5 osób jest chroniona przez całkowity zakaz palenia tytoniu w pomieszczeniach publicznych i miejscach pracy. 6 na 10 użytkowników tytoniu chce rzucić palenie i ze sprawdzoną pomocą może podwoić swoje szanse na rzucenie palenia.

„Rzucenie palenia jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką każdy może zrobić dla własnego zdrowia” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Użycie tytoniu spadło proporcjonalnie w większości krajów, ale wzrost liczby ludności oznacza, że ​​całkowita liczba osób używających tytoniu pozostaje wciąż wysoka. Obecnie szacuje się, że palaczy jest 1,1 miliarda, z których około 80% mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach.

Raport jest dostępny: https://www.who.int/tobacco/global_report/en/