Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 r. Ile na zdrowie?

Wydatki na służbę zdrowia przekroczą w 2020 r. 5 proc. PKB – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok bez deficytu.

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. przyjęto: prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł, limit wydatków budżetu państwa na poziomie 429,5 mld zł, co oznacza, że w 2020 r. nie wystąpi deficyt budżetu państwa.

„Wydatki na ochronę zdrowie w 2020 roku wyniosą 5%. Ten poziom nawet przekroczymy – zgodnie z tym, co powiedział dzisiaj minister zdrowia – wyniesie 5,06%” – podkreślał premier.

„W ramach budżetu na 2020 r. te cele społeczne zostały utrzymane, tak jak na cele obronne. To wszystko dzieje się w sytuacji, kiedy obniżamy podatki” – dodał Morawiecki.

Według projektu budżetu prezentowanego przez premiera wynika, że założono obniżki podatków przyjęte przez rząd, m.in. PIT 0% dla młodych, powszechną obniżkę podatku PIT do 17% wraz z wyższymi kosztami uzyskania przychodu, a także obowiązującą obniżkę podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw z 19% do 9%. Budżet obejmie także finansowanie programu Rodzina 500+, specjalnego dodatku dla osób niepełnosprawnych w wysokości 500 zł miesięcznie wraz z wyższą kwotą zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. W budżecie przewidziano także środki na wypłatę tzw. matczynych emerytur dla mam, które wychowały co najmniej 4 dzieci, a także program „Dobry start” – wyprawkę dla dzieci i młodzieży szkolnej w wysokości 300 zł.

„Mamy obecnie jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w UE. Ten poziom konserwatywny założony w budżecie skłania nas do ostrożnego optymizmu co do dalszego realizowania naszych zapowiedzi o ile wyborcy ponownie nam zaufają” – dodał premier.

Podstawowe uwarunkowania makroekonomiczne są zgodne z założeniami przyjętymi przez rząd w czerwca – są one następujące: wzrost PKB na poziomie 3,7%, średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 2,5%, wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent o 6,3% oraz wzrost spożycia prywatnego o 6,4%.

(ISBnews)